
Грешки, които могат да осуетят всеки опит да превърнете хобито си в бизнес
Как да превърнете страстта си в устойчив бизнес без да изгубите себе си по пътя
Височината на сградата ще бъде около 1000 метра
Хората от дълги времена изграждат извисяващи се структури, за да демонстрират силата на империи, владетели и религии. Днес има безброй високи сгради, но бъдещите небостъргачи скоро могат да имат нова цел: съхраняване на възобновяема енергия, съобщава CNN.
Едно от най-големите препятствия пред електрическа мрежа от чиста енергия е непостоянността на някои възобновяеми източници. Понякога се надигат облаци, когато е необходима слънчева енергия, или вятърът спира да духа и турбините не могат да генерират електричество. Друг път слънцето и вятърът произвеждат повече електричество, отколкото е необходимо.
За какво може да помогне батерията?
Литиево-йонните батерии, които са популярни за електрически превозни средства, не могат да решат проблема сами. От една страна, те не могат да съхраняват енергия за дълги периоди. Това може да е добре за пренасочване на енергията от най-слънчевата част на следобеда към вечерта, когато търсенето скочи, но може да се наложи енергията да се съхранява по-дълго от това.
Водноелектрическа енергия, която вече се използва широко за съхранение на възобновяема енергия, може да направи това. Изобретението включва турбина, която изпомпва вода от резервоар на по-ниска земя към резервоар на по-висока земя по време на часове извън пиковите натоварвания. Когато търсенето скочи, водата се освобождава, за да тече през турбина, генерираща електричество. Но това изисква наличието на хълмист терен и много пространство.
Кулата ще бъде собственост на SOM и Energy Vault и може да варира от 300 до 1000 метра височина. В самата сграда ще има инсталиран механизъм, наподобяващ асансьорни шахти, чрез които ще се събира енергия. По този начин ще има място не само за съхранение на енергия, но и за жилищни и търговски наематели. Според Робърт Пикони, главен изпълнителен директор на Energy Vault, сградата може да съхрани няколко гигаватчаса енергия, което е достатъчно за захранване не само на тази сграда, но и на няколко сгради.
Колкото по-високо, толкова по-добре?
Разрешаването на използването на възобновяема енергия би помогнало за компенсиране на въглеродния отпечатък на свръхвисоките сгради. Днес секторът на сградите и строителството е отговорен за почти 40% от глобалните емисии на парникови газове.
Въпреси това се работи се за справяне с този проблем. От оборудване на сгради с по-добра изолация до изграждане с алтернативни материали, които са по-малко въглеродно-интензивни, като дървен материал. Някои сгради буквално стават по-зелени. В Милано италианският архитект Стефано Боери е създал кули, покрити с дървета и храсти. Той разкри подобен дизайн за кули в Дубай. Но сградите стават все по-високи, за да отговорят на търсенето от бързата урбанизация, която тласка хората в градовете. Там ограниченото пространство може да означава, че най-добрият начин за строителство е нагоре.
Как да превърнете страстта си в устойчив бизнес без да изгубите себе си по пътя
Където някога са стояли решетки, днес има прозорци към бъдещето
Защо цената е толкова висока?