
Заплатите в Microsoft: Колко плаща технологичният гигант на служителите си?
Компанията вече предлага бонуси за задържане на ключови кадри
Проучванията показват, че горещините оказват значително въздействие върху европейската икономика
Миналата година беше най-топлата година в историята както в Европа, така и в световен мащаб, като температурите надминаха всички предишни нива от 1850 г. насам. В световен мащаб последните десет години бележат и най-топлото десетилетие в историята.
Европа е най-бързо затоплящият се континент на Земята, като температурата се е повишила с два пъти по-висок от средния глобален темп от 80-те години на миналия век насам, според доклада за състоянието на климата в Европа.
Няколко проучвания показват, че нарастващата честота на топлинните вълни вече оказва значително въздействие върху европейската икономика, което води до загуби на БВП и производителност на труда. Експертите предупреждават, че тези икономически въздействия ще се увеличат рязко през следващите десетилетия.
Ефектите от покачващите се температури варират значително в различните части на Европа, но Euronews анализира кои страни са изправени пред най-големи загуби на БВП и производителност на труда.
Дейвид Гарсия-Леон и колегите му, в проучване, публикувано в Nature Communications, изследваха топлинните вълни през четири изключително горещи години - 2003, 2010, 2015 и 2018 г. - и сравниха тяхното въздействие с историческата базова линия от 1981 до 2010 г.
В тези избрани години общите очаквани икономически щети от топлинните вълни варираха между 0,3% и 0,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Европа, обхващащ ЕС-27, Обединеното кралство и страните от ЕАСТ. Това представлява от 1,5 до 2,5 пъти средните годишни икономически загуби от екстремни горещини през периода 1981–2010 г., които възлизаха на приблизително 0,2% от БВП.
Тези оценки предполагат, че не са приложени допълнителни мерки за смекчаване или адаптиране.
Според статията, средните икономически загуби от топлинни вълни се очаква да се увеличат от историческата средна стойност от 0,21% от БВП (1981–2010 г.) до 0,77% през 2035–2045 г., 0,96% през 2045–2055 г. и над 1,14% до 60-те години на 21-ви век. Тези прогнози могат да се променят в зависимост от това колко числата се различават от средните.
Южна Европа е изправена пред най-големи загуби
Държави като Кипър, Хърватия, Португалия, Малта, Испания и Румъния показват най-високите прогнозирани икономически загуби, като въздействията достигат или надвишават -2,5% от БВП до периода 2055–2064 г. Гърция и Италия (и двете -2,17%) и Франция (-1,46%) също се очаква да имат значителни загуби до 60-те години на 21-ви век.
Всички тези страни вече са уязвими поради по-горещия си климат и се очаква да видят най-драматично увеличение на щетите от горещи вълни.
Великобритания и Ирландия са най-малко засегнати
Великобритания, Ирландия, Дания, Нидерландия и Белгия показват относително по-ниско въздействие върху БВП, като като цяло остават под -0,5% дори в най-лошите бъдещи сценарии. Въпреки това, почти всички страни, дори в по-хладните региони, показват постоянна низходяща тенденция, което показва влошаващи се ефекти с течение на времето.
ОИСР разкрива потенциални загуби на производителност на труда
Докладът на ОИСР от 2024 г. на Хелия Коста и нейните колеги, обхващащ 23 страни - включително 21 в Европа, заедно с Япония и Южна Корея - установява, че високите температури намаляват производителността на труда. Изследването се основава на подробни метеорологични данни и финансова информация от над 2,7 милиона фирми между 2000 и 2021 г.
Те установяват, че както увеличаването на броя на дните с високи температури, така и появата на горещи вълни значително намаляват производителността на труда. Техните базови оценки показват, че десет допълнителни дни с температура над 35°C през годината водят до намаление с 0,3% на годишната производителност на труда на фирмите. Това е 0,2%, когато се измерва над 30°C.
Когато е над 40°C, въздействието нараства рязко - намалява производителността с над 1,5%, достигайки 1,9%. Ефектите варират от -1,1% до -2,7%, което предполага, че в този най-екстремен сценарий загубите могат да надхвърлят 2,5%.
Испания е най-силно засегната от топлинен стрес
Симулациите на ОИСР разкриха и потенциалните загуби на производителност поради топлинен стрес в различните страни през разглеждания период и в бъдеще. Испания регистрира най-голямата промяна в производителността на труда поради увеличаването на дните с топлинен стрес, със спад от 0,22% между периодите 2000–2004 и 2017–2021.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Компанията вече предлага бонуси за задържане на ключови кадри
Автомобилните производители ще могат да кандидатстват за участие в програмата още от сряда
Папата възражда традицията за лятна ваканция извън града