
Три за щастие: Мъск обеща да създаде нова партия в САЩ
Ще разбие ли милиардерът двупартийната система на Америка?
Отчетени са едни от най-високите температури за последните десетилетия
Първата голяма гореща вълна за лятото обхвана Европа и донесе рекордни температури. Айфеловата кула е временно затворена, докато Барселона отчете най-горещия юни от над век. Здравните служби в цяла Европа издават предупреждения, докато хората и институциите се борят с последиците от екстремната жега.
С температури, надвишаващи 40°C в някои райони, жегата обхвана целия континент. Във Франция върхът на Айфеловата кула беше затворен до четвъртък "в интерес на сигурността и комфорта на посетителите", докато над 1300 училища в страната останаха частично или напълно затворени. Столицата Париж е поставена под червен код, а синоптиците предупреждават, че опасно високите температури ще се задържат в следващите дни. Подобна мярка е изключително рядка за Айфеловата кула, която обикновено работи 365 дни в годината.
Барселона постави рекорд със средна юнска температура от 26°C, най-високата от началото на измерванията през 1914 г. Пиковата стойност от 37,8°C в началото на седмицата подчерта сериозността на ситуацията. Испанският метеоролог Рамон Паскуал подчерта връзката между горещата вълна и глобалното затопляне, като посочи и затоплянето на Средиземно море като фактор, който прави нощите особено тежки. Националният юнски рекорд също беше счупен в събота – 46°C в южната провинция Уелва, пред CBS News.
Сериозно засегнати са и други европейски държави. В Обединеното кралство юни беше вторият най-топъл, откакто се води статистика, а началният ден на тенис турнира Уимбълдън се оказа най-горещият в историята на събитието – 32,9°C. В Италия горещината се редуваше с проливни дъждове – в северната част на страната поройни валежи предизвикаха наводнения, докато на юг температурите достигнаха 40°C. В Болоня беше регистриран и първият фатален случай, свързан с горещините – мъж почина, докато работел на открито.
Ефектите от топлинната вълна се усещат и на Балканите, в Централна Европа и Скандинавия. В Португалия беше отчетена най-високата температура за юни – 46,6°C в град Мора. В Турция бушуващи горски пожари наложиха евакуация на десетки хиляди жители, а усилията за овладяване на пламъците продължават с помощта на авиация и доброволци. Чехия също е в хватката на жегата, с температури около 37°C, което накара Пражката зоологическа градина да раздава по 10 тона лед дневно, за да облекчи животните, особено полярните мечки. Метеоролози и климатолози предупреждават, че юни 2025 г. вероятно ще бъде един от петте най-горещи месеца в историята на Европа.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ще разбие ли милиардерът двупартийната система на Америка?
От януари 2026 г. около 6 милиона работници ще получават около 190 евро бруто повече на месец
Глобалната икономика навлиза в етап на дълбока трансформация, казва управителят на БНБ Димитър Радев