Евродепутатите искат да забранят продажбата на много леките пластмасови торбички

През 2018 г. опаковките и торбичките са генерирали оборот от 355 млрд. евро в ЕС

 

Европейският парламент прие позицията си за новите общоевропейски правила относно опаковките, за да се справи с постоянно нарастващите отпадъци и да насърчи повторната употреба и рециклирането.

Депутатите одобриха доклада, който представлява мандат на Парламента за преговори с правителствата на ЕС, с 426 гласа „за“, 125 „против“ и 74 „въздържал се“.

Освен общите цели за намаляване на опаковките, предложени в регламента (5% до 2030 г., 10% до 2035 г. и 15% до 2040 г.), евродепутатите искат да определят конкретни цели за намаляване на пластмасовите опаковки (10% до 2030 г., 15% до 2035 г. и 20% до 2040 г.).

Евродепутатите искат да забранят продажбата на много леки пластмасови торбички (под 15 микрона), освен ако не се изискват от хигиенни съображения или се предоставят като основна опаковка за насипни храни, за да се предотврати разхищаването на храна. Те също така предлагат силно ограничаване на използването на определени формати на опаковки за еднократна употреба, като хотелски миниатюрни опаковки за тоалетни продукти и термосвиваеми опаковки за куфари на летищата.

Снимка: iStock

За да се предотвратят неблагоприятни последици за здравето, евродепутатите искат забрана за употребата на така наречените „вечни химикали“ (пер- и полифлуорирани алкилни вещества или PFAS) и бисфенол А в опаковките за контакт с храни.

Крайните дистрибутори на напитки и храна за вкъщи в сектора на хранителните услуги, като хотели, ресторанти и кафенета, трябва да предоставят на потребителите възможността да носят собствен контейнер.

Новите правила изискват всички опаковки да могат да се рециклират, като отговарят на строги критерии, които трябва да бъдат определени чрез вторичното законодателство. Предвиждат се някои временни изключения, например за дървени и восъчни опаковки за храни.

Евродепутатите искат страните от ЕС да гарантират, че 90% от материалите, съдържащи се в опаковките (пластмаса, дърво, черни метали, алуминий, стъкло, хартия и картон) се събират разделно до 2029 г.

През 2018 г. опаковките са генерирали оборот от 355 милиарда евро в ЕС. Това е непрекъснато нарастващ източник на отпадъци, като общото количество за ЕС се е увеличило от 66 милиона тона през 2009 г. на 84 милиона тона през 2021 г. Всеки европеец е генерирал 188,7 кг. отпадъци от опаковки през 2021 г., цифра, която се очаква да нарасне до 209 кг. през 2021 г.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст