„Малък океан в кутия“: С какви водорасли може да работи един пречиствател за въздух (ВИДЕО)

Ще завладеят ли света водораслите? (ЧАСТ 2)

 

VODORASLO е наградена биотехнологична компания, която създава следващото поколение продукти за по-добро качество на въздуха в дома и офиса. Основният ресурс, който използват е специфичен щам микроводорасли, които захранва биореакторите, абсорбиращи газообразни и прахови замърсители.

Те наричат изобретението си малък океан в кутия. 

Снимка: Евгений Милов

„Единствените ограничения са небето, дъното на океана и нашето въображение“, казват от VODORASLO.

Снимка: Евгений Милов
ВИЖТЕ КАК РАБОТИ В ЧАСТ 1: 

Производството на иновативният пречиствател за въздух се извършва изцяло в България, а компанията вече е в етап на предварителни продажби с идея да разбере от какво количество пречистватели от този тип се нуждае пазарът.

Снимка: Евгений Милов

Самото устройство се почиства веднъж в месеца, а хранителните добавки, с които работи, се добавят веднъж на 2 седмици, за да бъде сигурно, че водораслите не разчитат само на чистия въздух.

Снимка: Евгений Милов
Как да разчитаме, че в устройството няма да пораснат други микроорганизми?

„Когато говорим за замърсяване и газове, те биват конвертирани в кислород и биомаса. Тоест тук нямаме проблем. Когато говорим за бактерии, обаче, няма как да следим качеството на всеки един потребител. Едната опция е да ни изпратят проба, която да тестваме безплатно, а другата опция е да се извади съда с водораслите, да се полее някое растение, да се долее отново вода и така процесът ще започне отначало и ще гарантираме, че няма да има бактерии, микроби или други щамове водорасли“, обяснява Денис Иванов и допълва, че дори във въздуха, който дишаме има подобни микроорганизми.

Снимка: Евгений Милов

Цената на пречиствателят варира между 400 и 600 лв. за брой.

„Водорасли от морето или не“

Не си представяйте, че машината работи с онзи тип зелени водорасли, които сте виждали по плажовете.

Снимка: Евгений Милов

„Нашето водорасло е микроскопично зелено водорасло, като конкретния вид се казва „синелезмус“. Миналата година направихме проучване по отношение на това кой щам да използваме, сравнявайки няколко в еднакви условия за около 3 месеца, за да видим как решават проблема с качеството на въздуха – какво пречистват, къде са плюсовете, къде са минусите и се спряхме на този щам, защото той се справя най-добре“, казва добавя Денис.

Снимка: Евгений Милов
Какво още може да се направи с водораслите?

От компанията откриват водораслите като постоянен ресурс за своите проучвания и отскоро разработват и решения за опаковъчната индустрия.

Снимка: Евгений Милов

„Целим се в два материала. Единият е създване на хартия и картон, каквито ги познаваме, но изцяло направени от морските водорасли, които сме виждали по морето. Втората идея е фолио, направено от водорасли, което може да създаде биоразградима опаковка", разяснява той. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст