1 USD
1.72168 BGN
Петрол
61.44 $/барел
Bitcoin
$99,100.1

Българка създава екоалтернатива на кухненското фолио (ВИДЕО+СНИМКИ)

С восъчни кърпи, направени от натурални съставки, нейният бизнес печели клиенти със зелена философия

Пролетта на 2020 г. беше трудна за много хора. Заради пандемията десетки бизнеси затвориха врати, а някои от тях дори фалираха. За Вера Тодорова обаче, годината се оказва началото на нещо ново. Докато всички бяха затворени между четири стени, тя отваря буркани, преглежда съставки и експериментира в кухнята си с нещо, което по онова време у нас почти не съществува – восъчни кърпички за съхранение на храна.

„В началото реших да опитам да направя такива кърпи за себе си“, казва Вера пред нашия екип.

В месеците на изолация тя започва да търси начин да замести домакинското фолио с нещо по-екологично, по-естествено и по-малко вредно за природата. След месеци на проби и грешки, най-сетне намира точната формула и през есента на 2020 г. се ражда BeeCome Green.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Кърпа, която диша

Всяка една от восъчните кърпички и торбички е ръчно направена. Вера започва със 100% памучен плат, който пере, глади и нарязва. После идва специалната смес, пчелен восък, дамарова смола и био масло от жожоба. Всяка съставка има роля, восъкът създава защитен слой, смолата придава еластичност и сцепление, а маслото от жожоба удължава живота на покритието.

Пчелният восък и маслото от жожоба са от български производители. Дамаровата смола е от Индонезия. Използваме именно нея, защото е хипоалергенна, за разлика от боровата смола, която се добива в България. Платовете най-често са от Турция, тъй като за съжаление у нас няма производство.“

Крайният резултат е текстилен лист с лека, восъчна повърхност, която "диша", но не пуска влага. Това го прави идеален за съхранение на храна. От хляб и сандвичи, до сирена, зеленчуци, остатъци от вечеря. Кърпите могат да се използват и като "капаче" върху купи и кутии, както бихме използвали фолио, но без отпадък след това. Подходящи са дори за фризер.

Бавно, на ръка, с грижа

Нищо в изработката не е индустриализирано. Всяка кърпа минава през ръцете на създателката си. 

„След дълги опити открихме технология, при която платът поема повече от восъчната смес. Така кърпичките издържат по-дълго“, обяснява тя.

И наистина макар срокът на употреба да е между шест месеца и година, има клиенти, които ги ползват в продължение на 3-4 години.

„Кърпите се почистват с хладка вода. Може да използвате мека гъба и препарат за чинии. За да се запази по-дълго покритието, е важно да ги миете максимално щадящо, като избягвате горещата вода и „перящи“ движения.“

Когато започнат да губят от покритието си, BeeCome Green предлага услуга за обновяване. Вместо да ги изхвърлите, просто ги изпращате обратно и получавате нов живот за същата кърпа. Един вид кръгова икономика на малко ниво.

Не всичко е по мед и масло

Разбира се, пътят на един устойчив бизнес в България не е постлан с цветя. Продуктът е нов, не е от "първа необходимост", както казва Вера. А навиците, свързани с пластмасата и фолиото, умират трудно.

„Най-трудното е да се задържим на пазара. Освен това често хората не са склонни да изберат екологичната алтернатива на фолото и да се откажат от навиците си. Това прави реализацията им доста трудна.“, казва тя.

Вера споделя и една забавна история на едно от първите си изложение, на които човек е попитал дали не продават чорпогащници.

„Предполагам, че прорезите на кутийките във формата на пчелна клетка, му напомниха на опаковките, в които се предлагат чорапогащи“

Подарък с мисия

Въпреки трудностите, компанията продължава да се развива. Освен стандартни кърпички, днес предлагат и торбички за хляб, специални размери по заявка, както и възможност за брандиране с фирмено лого, което е подходящо за корпоративни подаръци или дори за сватби и лични поводи.

Една малка промяна

BeeCome Green не претендира да спасява планетата. Но в свят, задъхващ се от отпадъци, всяка малка промяна има значение. Вместо фолио – кърпа. Вместо пластмаса – памук и восък. Вместо „използвай и хвърли“ – нещо, което можеш да ползваш отново и отново.

Вера описва своята компания с шест думи: "С грижа за храната и природата." Без претенции. Просто с постоянство, ръчна работа и лична кауза.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук