
Apple пусна iOS 18.4 и предупреди да се инсталира веднага
Новата актуализация поправя 62 уязвимости в сигурността на iPhone
Компанията създава смес, която подпомага растежа на растения
Трудно е да озелениш пустинята. Вземете за пример Китай или региона Сахел в Африка. Техните мащабни проекти, целящи да спрат разширяването на пустинята чрез засаждане на дървета, изискват десетилетия упорит труд, безброй разсадници и милиарди долари – и дори тогава критиците поставят под въпрос тяхната устойчивост.
Обединените арабски емирства (ОАЕ) са 80% пустиня. Само 0,7% от земята е обработваема, а страната внася над 90% от хранителните си продукти. Не е изненадващо, че тази богата на петрол нация се е превърнала в плодородна почва за компании, стремящи се да променят тези статистики, докато ОАЕ се опитват да намерят иновативни решения на техния проблем.
HyveGeo, със седалища в Кеймбридж, Англия и Абу Даби, е стартъп, който смята, че е открил начин да превърне пустинята в зелена зона, като същевременно генерира печалба.
Използвайки селскостопански отпадъци и водорасли, компанията създава плодородна смес, предназначена да подпомага растежа на растения за залесяване и производство на храни, възстановявайки пустинни и други необработваеми земи. Освен това, чрез отглеждане на водорасли, тя твърди, че може да премахва въглеродния диоксид, който допринася за климатичното затопляне.
„Нашият модел може да реши няколко проблема едновременно. Имаме въглероден проблем, имаме проблем с производството и можем да решим и двата наведнъж“, обяснява д-р Уелч, главен оперативен директор в HyveGeo.
Основната съставка в продукта на HyveGeo е биочар – богат на въглерод материал, подобен на въглен, който се получава чрез изгаряне на органични материали в среда с ниско съдържание на кислород.
HyveGeo набавя органичните си материали от местни ферми за селскостопански отпадъци, като ги обработва във фабрика в Абу Даби. До момента този обект е произвел 200 тона биочар, отклонявайки 800 тона отпадъци от сметищата. Очаква се тези числа да станат още по-големи от първото и търговско съоръжение, което се очаква да отвори в средата на 2026 г. и ще може да обработва 40 000 тона отпадъци годишно.
HyveGeo планира да продава биочара си в селскостопанския сектор, като подобрява почвата и същевременно улавя въглерод за стотици години напред.
Този материал има и своите ограничения. Уелч обясни, че биочарът сам по себе си е страхотен, но ако просто го сложите в пустинен пясък, той няма да направи много. Трябва да добавите още елементи към него.
За да озелени пустинята, HyveGeo се е насочила към микроводорасли. Те абсорбират въглеродния диоксид от атмосферата и отделят кислород чрез фотосинтеза – процес, който съществува още преди появата на първите сухоземни растения.
Отглеждането на микроводорасли за намаляване на въглеродните емисии набира популярност в последните години. Една компания, Brilliant Planet, предложи да ги отглежда по границите на пустинята Сахара в Мароко, а след това да ги заравя. Други са тествали микроводораслите като биогориво. Немски дизайнер дори предложи, че богати на витамини и минерали микроводорасли могат да станат следващата голяма тенденция в изисканата гастрономия.
HyveGeo първоначално експериментира с превръщането на водорасли в биочар, но след време осъзнава, че това е „като да отглеждаш шафран и да го изгаряш“. Вместо това, компанията разработва концепция за биорафинерия, чрез която извлича биоактивни съединения. Тези съединения действат като биостимулатори или естествени торове и могат да се добавят заедно с полезни микроорганизми към биочара в различни формули, за да подпомогнат растежа на конкретни култури.
„По същество ние ускоряваме процеса на формиране на почва от нещо, което би отнело пет години, до по-малко от месец“, казва генералният директор на компанията.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Новата актуализация поправя 62 уязвимости в сигурността на iPhone
от 1 май годишната винетка става 97 лева
Лекарите са имплантирали устройството в мозък на жена като част от клинично изследване