1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$60,080.8

Никой не иска наследството на папа Бенедикт XVI

Блясък

Какви са причините за отказ от наследство на неговите родственици

Братовчедите на папа Бенедикт XVI ще наследят парите от неговото наследство, според изпълнителя на последната му воля и завещание, пише National Catholic Reporter.

Никой от тези роднини обаче не желае да се възползва от това право. Какви са причините за това?

Снимка: БГНЕС

Един от неговите братовчеди вече отказа да приеме наследството; други четирима все още не са отговорили. Една от възможните причини за отказ е, че приемайки, наследникът поема всякакви правни искове срещу починалия, съгласно законите за имотите в Германия, където живеят всички негови братовчеди. А при Бенедикт XVI такива не липсват.

Съдебни искове и дела

Йозеф Рацингер, както беше известен преди да приеме папското си име, е обвиняем в един от най-разследваните случаи на сексуално насилие от духовници в страната.

„Не очаквахме това наследство и животът ни е добре без него“, каза Мартина Холцингер, дъщеря на 88-годишен братовчед на Ратцингер, който отказа правото си за наследство.

Снимка: Getty Images

Когато папата почина на 95 години на 31 декември 2022 г., неговият дългогодишен помощник, архиепископ Георг Генсвайн, влезе в ролята на изпълнител на завещанието. „Великолепният Джордж“, както беше известен двойникът на Клуни сред ватиканските журналисти, се свърза с няколкото първи братовчеди, които все още са живи.

Проблемите на папа Бенедикт започват през 1980 г., когато той е архиепископ на Мюнхен, а свещеникът Петер Хюлерман е преместен в столицата на провинция Бавария от Есен, където е обвинен в осем случая на малтретиране на деца. През 1986 г. получава 18-месечна условна присъда от местен съд за сексуално насилие над 11 момчета.

След това свещеникът е изпратен в Гархинг ан дер Алц, близо до австрийската граница, но случаите на насилие над деца продължават. През 2008 г. той отново е преместен в Бад Тьолц, град, намиращ се на юг от Мюнхен. През 2010 г. той е суспендиран като свещеник и окончателно лишен от сан през 2022 г.

Бившият папа отричаше да знае за Хюлерман до януари 2022 г., когато доклад за сексуално насилие в мюнхенската архиепископия показа, че той е присъствал на среща през 1980 г. свързана с трансфера на Хюлерман и го е одобрил.

Докладът, поръчан от самата архиепископия, го обвинява, че вероятно е излъгал разследващите. Те заключиха, че Рацингер не е предприел действия в четири отделни случая на злоупотреба.

Дни по-късно неговият личен секретар Гансуайн каза, че Ратцингер вече си спомня, че е присъствал на срещата на Хюлерман и се оправда с „пропуск при редактирането на изявлението“.

Два месеца след смъртта му Баварското радио съобщи, че „случаят Хюлерман“ е последвал Рацингер и в Рим, където той става влиятелен съветник на папа Йоан Павел II през 1982 г.

Писмо от 1986 г., което той пише, дава разрешение на Ватикана на своенравния свещеник да отслужва литургия с гроздов сок, а не с вино, защото е алкохолик.

На фона на тези разкрития свещеникът Андреас Пер, който сега е на 39 години, твърди, че е бил сексуално малтретиран от Хюлерман през 90-те години в Гархинг ан дер Алц.

Тъй като обвиненията са изтекли по давност, Пер завежда граждански иск за 50 000 евро обезщетение от наследниците и още 300 000 евро от Мюнхенската архиепископия.

Какво все пак включва наследството

Цялата тази сага нямаше да е се случва, ако Бенедикт не се беше оттеглил през 2013 г., първият, подал оставка от шест века. Обикновено папа, който умира в длъжност, оставя всичко на Светия престол, централното правителство на Римокатолическата църква.

„Папа Рацингер“, както го наричаха италианците, печелеше хонорари от многото книги, които написа, и заплати от университети, в които беше професор по теология. Той също имаше стабилни доходи като архиепископ на Мюнхен.

В първоначалното си писмо до братовчедите на Ратцингер Гансуайн не разкрива нито колко пари са в завещанието, нито колко братовчеди са все още живи, за да си ги поделят. Той също така пояснява, че хонорари за книги, както и лични вещи не са част от него.

Снимка: БГНЕС

Разговаряйки с журналисти през март, той разкри, че има петима братовчеди и че сред тях те ще наследят „това, което все още може да има в банковата сметка“.

Мюнхенската архиепископия допълнително усложни въпроса, като заяви, че е готова да плати „компенсация за страданието на ищеца и да намери подходящо решение за всички искове за щети, които надхвърлят това“.

„Това е като по филмите“, каза озадачен Холцингер, първият роднина на Ратцингер, който се появи, за делото за наследството.

„Аз самият работя в училище, така че децата са много важни за мен. Наистина се интересувам тези неща да бъдат изяснени и всички ищци да получат обезщетенията си.“, добавя още той.

Предстои да стане ясен изходът на делото и дали след него някой все пак ще поиска наследството на Бенедикт XVI.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии