Как въпросът „Може ли сметката?“ да остане в историята?

БГ Бизнес

Младежка финтех компания е напът да промени навиците ни

Представете си следната ситуация: Сядате в заведение, поръчвате си, хапвате и идва време за сметката. Сервитьорът го няма, а чакането разваля иначе доброто ви настроение. Това обаче може да се промени, благодарение на младежката финтех компания PossePay, която предлага решение чрез приложение за плащане на сметките в заведенията.

Младият екип – Николай Йовков, Невена Иванова, Мартина Стоянова, Мартин Стоилков и Александър Иванов създават платформата PossePay, която слага край на затруднените групови плащания, разделяния на сметката и дългото чакане.

В началото на юни иновативната им идея е отличена с призовото място в национален конкурс за най-добър младежки стартъп за 2023 г. организиран от Фонд на фондовете и СУ „Св. Климент Охридски“, с участието на над 20 партниращи организации от инвестиционната и стартъп средата у нас.

Конкурсът подкрепя реализирането на идеи на млади предприемачи в различни области на икономиката. Финалистите получиха възможност за срещи с експерти и потенциални инвеститори, а стартъпът печели сред конкуренция от 50 добри и перспективни идеи.

Пред businessnovinite.bg те разказаха за своето начинание и как то ще подобри средата – и за бизнеса, и за клиентите.

„Ние целим да събираме хората заедно, а не да затрудняваме техните събирания - искаме и ресторантьорската индустрия в България да достигне този манталитет и зрялост, за да създаде информирана и образована ресторантьорска култура“, споделя Мартина Стоянова, съосновател на компанията.

Как работи?

Нужно е само да сканирате QR кода на масата, за да получите достъп до сметката си, която динамично се обновява, спрямо това дали има нови поръчки на масата, или вече платени храни и напитки.

Снимка: PossePay

Избирате всичко, което искате да платите, решавате дали да оставите бакшиш и преминавате към плащането. Платформата предлага много опции, спрямо потребителските предпочитания. По този начин имате достъп до сметката си по всяко време и сами контролирате кога и как да платите. Груповите плащания са безпроблемни, тъй като платформата автоматично калкулира вашата индивидуално сметка на база маркираните от вас продукти.

Какви са предимствата на такъв тип приложение?

В днешно време безкешовите плащания са ежедневие. Сред основните предимства са бързина, спестяване на време в изчакването на сервитьор, лесно разделяне на сметката при групови плащания.

PossePay е иновативно решение, което дава доста повече свобода и на двете страни. Бизнесът от своя страна получава доста силен инструмент, който е по-евтин от традиционните банкови операции, подобрява цялостния процес по получаване на плащанията и предлага много и различни функционалности.

 

„PossePay предоставя едно по-високо качество на обслужването на клиенти, както и възможност на персонала на заведенията да използват пълноценно времето си в осигуряване на по-добро клиентско изживяване. Със сигурност първите заведения, които използват PossePay ще имат конкурентно предимство пред останалите, тъй като все повече хора използват дигитални решения и онлайн плащания“, споделя Мартина.

Готов ли е българският бизнес да се възползва от финтех решения?

„И да, и не“, коментират от PossePay.

“Готовността на българския бизнес сектор, включително ресторанти, барове и други заведения, да възприемат иновативни финтех продукти все още зависи от доста фактори - най-вече нивото на дигитализация, осведоменост и разбиране на финтех решенията, регулаторна среда, инфраструктура и цялостна отвореност за възприемане на нови технологии”, казват младите предприемачи.

По думите им през последните години финтехът набира популярност в световен мащаб, предлагайки иновативни решения за плащания, финансово управление и други услуги, свързани с бизнеса. Въпреки това, приемането на финтех продукти все още представлява несигурност.

В България секторът на финансовите технологии се развива стабилно, с появата на местни финтех стартъпи и разширяването на опциите за дигитални плащания. Въпреки това е важно да се отбележи, че нивото на приемане и готовност може да варира, споделят от PossePay.

“В процеса на работа срещнахме доста мнения - както опасения, така и готовност от страна на ресторантьори. Стремим се, чрез PossePay не само да подпомогнем все повече бизнеси и да улесним процесите им, но и да образоваме ресторантьорската култура в България, за да достигне постиженията на тази в Източна Европа. Надяваме се да успеем да поставим началото на една технологична информираност, която да задвижи колелото на иновативния свят”, споделя Мартина Стоянова.

България като среда за стартъп компании

Според младите предприемачи страната ни предлага изобилие от възможности за растеж и финансов успех.

„Наличието на доста фондови организации оказва движеща роля не само в предоставянето на капитал, но и в улесняването на връзките, наставничеството и свързването на стартиращи фирми с потенциални клиенти в Европа, САЩ и други големи пазари. От тази гледна точка България става все по-печеливша“, казва още Мартина.

Снимка: iStock

Тя споделя още, че България може да се похвали със зряла инвестиционна общност, с 16 фондови организации и приблизително 20 инвестиционни структури. Страната също така се възползва от жизнена мрежа от ангелски инвеститори, които допринасят не само с финансова подкрепа, но и с ценни насоки въз основа на техните собствени предприемачески опит. Тази добре развита общност, която надминава възможностите на Западна Европа, като се има предвид нашето население от 6,5 млн. души, предлага отлични възможности, когато се има предвид съотношението между качество и цена на живот.

Основателите на финтех платформата са категорични:

„С една дума - сигурни сме, че България я очаква светло бъдеще предвид поколението, което се е заело да я развива“.

 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст