Футуристичният визионер Арагорн Мюлендекс е специален гост на най-големия форум за иновации SEE ITS Summit 2024
Metaverse ще представи своите виждания за бъдещето по време на втория ден от събитието
Ето колко е средната лихва, която банките са отпускали за ипотечни кредити в България, според Deloitte
България е една от страните в Европа, където ипотеките са с най-ниска лихва, това показват данни от проучване на консултантската компания Deloitte, предаде ДПА, цитирано от БТА.
Наематели на нови жилища плащат под 9 евро в някои големи градове в България, Гърция, Румъния, Унгария и Чехия.
Наемите на нови жилища в София, Варна и Бургас са скочили с между 67 и 126 на сто през последната година, сочат данните от проучването. България оглави класация по най-ниски лихви за ипотечни кредити на континента през 2023 г.
Средната лихва за българските граждани по заеми, отпускани през миналата година, е била 2,58%. За сравнение, поляците са плащали средно 8,08%, румънците - 7,70%, унгарците - 7,40 на сто.
Най-евтините ипотечни кредити след българските са в Белгия (средна лихва 3,33%), Хърватия (3,26%) и Испания (3,45%).
Къде в Европа е най-лесно е да се купи жилище?
По данни на проучването Германия е скъпо място за купуване на жилища в сравнение с други европейски страни, но не и най-скъпото. За да станат собственици на апартамент в новопостроена сграда, купувачите трябва да похарчат 4700 евро на квадратен метър. Като се вземат предвид средните доходи на населението, апартамент от 70 квадратни метра е най-евтин в Дания. На цена от близо 3000 евро на квадратен метър, датчаните могат да си позволят жилище с такъв размер само с 4,7 годишни заплати.
Париж е най-скъпият от 68-те изследвани града в Европа за купуване на имоти, с 14 900 евро на квадратен метър, следван от Мюнхен с 10 900 евро. А Лондон е най-скъпият град за наематели, с почти 34 евро на квадратен метър, следван от Дъблин, Париж и Барселона с по 30 евро. Мюнхен и тук е в горната част на таблицата с близо 21 евро на квадратен метър.
Кои са държавите с евтини имоти
Според Deloitte имотите са много евтини в Италия, където ще са ви нужни 5 годишни заплати, за да купите имот. Новите апартаменти са поевтинели също и в Гърция - до 1500 евро на квадратен метър, Хърватия и Словения - 2600 евро, и Испания - 2800 евро. Цените са по-ниски и в Румъния - 1500 евро, Полша - 2200 евро, и Унгария - 2600 евро.
Във Франция са необходими средно 10 годишни заплати, а в Чехия - 13 годишни заплати за жилище ново строителство.
Metaverse ще представи своите виждания за бъдещето по време на втория ден от събитието
Ваксината срещу грип се поставя еднократно през октомври до началото на ноември
Според правителството този ход може да помогне на 350 000 до 400 000 млади хора