Трайчо Трайков: Има вариант да се въведе мито за руския петрол

 

Национализирането на "Лукоил Нефтохим" от държава е възможно, но само, ако са изчерпани всички други възможности, каза той

Има вариант за въвеждане на мито за руския петрол, каза бившият енергиен министър и настоящ кмет на район „Сердика“ Трайчо Трайков в ефира на „Тази сутрин“.

Трайков повдигна въпроса за въвеждане на данък при вноса на руски петрол, т.нар. мито, което да е горе-долу равно на отстъпката, и така за рафинерията ще отпадне стимула да купува евино, а да продава скъпо. По този начин ще бъде без значение дали рафинерията работи с руски или с друг петрол, тъй като, ако е руски това мито ще изравнява цените на двата вида петрол.

Цените на горивата в България са били доста скандални на фона на средните в Европейския съюз, но в момента случаят не е такъв, въпреки това по цените не личи, че нашите горива се произвеждат от нефт, който се продава с 1/3 отстъпка спрямо борсовите цени, разясни той.

По негови думи цените на петрола в момента не са чак невиждано високи, а вчера са били около 110 долара за барел и то с тенденция, ако се гледат фючърсите плавно да намаляват в следващите месеци.

„Ценообразуване на групата компании, в които участва българската рафинерия е трансферно. Например на 30 юни ще бъдат публикувани годишните финансови отчети за миналата година и очакваме наистина с нетърпение хората, които следят темата да видят каква ще е печалбата, които ще покаже бургаската рафинерия“, отговори Трайков на въпрос на bTV защо щом използваме по-евтиния руски газ, който се обработва на рафинерията в Бургас, крайната цена не се променя.

По предложението на Демократична България за национализация на „Лукойл Нефтохим“ Трайков изрази мнение, че това е вариант, но ако са изчерпани всички други възможности.

„В момента петролните рафинерии по целия свят са в бум правят печалби. Когато аз бях министър, тогава се оплакваха, че не правели печалби, защото бил такъв пазарът. Тогава аз подхвърлих веднъж, че ако им е толкова голяма мъка да се оправят с този бизнес, държавата може да им възстанови разходите за инвестиции и да си го вземе обратно. Тогава те полудяха, което беше очевиден факт, че това не било чак толкова лош бизнес и тогава“, каза бившия енергиен министър.

По въпроса за увеличените цени на електроенергията на домакинствата Трайков каза, че при електроенергията случаят е съвсем различен от този с течните горива и тук имаме 100% внос на суровината, затова е въпрос на конкретна управленска технология този ефект да се да се омекоти.

„Аз мисля, че правителството предприе голяма част от възможните мерки в това отношение и на практика знаете, че цените на електроенергията за домакинството са същите като миналата година, а пък и много преди това нали и по миналата година“, съобщи той.

По негови думи има как цените на електроенергията да паднат, но това няма да се случи през 2023г.

Той каза, че цените ще паднат при завършване на интерконектора, заради по-големите възможности за доставка.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст