Русия се превърна в най-големия доставчик на петрол за Китай

Свят
 

Това свали Саудитска Арабия - бившият най-голям източник на суров петрол в Китай - на второ място със 7,82 милиона тона

Русия се превърна в най-големия доставчик на петрол за Китай, след като започна да продава суров петрол с отстъпка на Пекин на фона на санкциите, съобщи BBC.

Вносът на руски петрол нарасна с 55% спрямо година по-рано и стигна до рекордно ниво през май, измествайки Саудитска Арабия, като най-големия доставчик на Китай.

Китай увеличи закупуването на руски петрол въпреки намаляването на търсенето заради ограниченията на COVID-19 и забавящият се ръст на икономиката.

През февруари Китай и Русия обявиха, че тяхното приятелство "няма граници".

Китайски компании, включително държавния рафиниращ гигант Sinopec и държавния Zhenhua Oil, увеличиха покупките си на руски петрол през последните месеци, след като им бяха предложени големи отстъпки. Те станаха възможни, тъй като купувачите от Европа и САЩ избягват да купуват руската енергия в съответствие със санкциите.

Вносът в Китай, който включва доставки, изпомпвани през тръбопровода Източен Сибир и Тихия океан, и превози по море, възлиза на близо 8,42 милиона тона само миналия месец, според данни на китайската Главна митническа администрация.

Това свали Саудитска Арабия - бившият най-голям източник на суров петрол в Китай - на второ място със 7,82 милиона тона.

През март САЩ и Обединеното кралство заявиха, че ще забранят руския петрол, докато Европейският съюз работи за прекратяване на зависимостта си от руски газ, тъй като Западът засилва икономическия отговор на инвазията в Украйна.

Тогава президентът на САЩ Джо Байдън каза, че този ход е насочен към "главната артерия на руската икономика".

Износът на енергия е жизненоважен източник на приходи за Русия, но този ход вероятно ще засегне и западните потребители.

Миналата седмица в доклад на мозъчния тръст на Центъра за изследвания на енергията и чистия въздух се казва, че Русия е спечелила почти 100 млрд.  долара (82 млрд. британски лири) от износа на изкопаеми горива през първите 100 дни от инвазията на страната в Украйна, въпреки спада в износа през май.

Европейският съюз включва 61% от този внос на стойност приблизително 59 млрд. долара.

Като цяло износът на руски петрол и газ намалява и приходите на Москва от продажби на енергия също са намалели от пика от доста над 1 млрд. долара на ден през март.

Данните от понеделник показват, че Китай е внесъл 260 хил. тона ирански суров петрол миналия месец, третата му пратка ирански петрол от миналия декември.

Китай продължи да купува ирански петрол въпреки санкциите на САЩ срещу Техеран.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст