1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

Средно 8 дни плаща НОИ на всеки издаден болничен

БГ Бизнес

Само до септември са изплатени над 640 млн. лв. за болнични през 2022г.

Броят на издадените болнични листове през последните години плавно нараства, показва справка на Националния осигурителен институт, направена за businessnovinite.bg.

  • Само от януари до септември 2022г., болничните над 3 дни, за които НОИ плаща, са били близо 2 млн. бр.
  • За цялата 2021 г., броят на болничните над 3 дни е общо 2  млн. 46 хиляди
  • За 2020г. 2 млн. и 197 хиляди бр. болнични.

Колко плаща НОИ за болничен?

За първите 9 месеца на 2022г., НОИ е изплатил над 14 млн. работни дни болнични. Изчисленията показват, че осигурителният институт плаща средно около 8 дни на болничен. Те стрували над 640 млн. лв. Така най-вероятно след като се обобщят данните за цялата 2022г., разходите за болнични ще надминат рекордните близо 780 млн.лв. за болнични от 2021г.

Защо растат болничните?

Причините, които оказват влияние на броя на издадените болнични листове са разнообразни и следва да се вземат предвид заболеваемостта сред населението, социални, икономически и т.н. фактори, обясняват от НОИ.

Снимка: iStock
Първите 3 дни от болничния – 70% от дневното възнаграждение

Общият брой на всички болнични за деветте месеца на миналата година са били 2 462 290 бр. Първите три дни от болничния са за сметка на работодателя и са в размер на 70% от дневното възнаграждение за съответния месец. Следващите дни се покриват от НОИ и са в размер на 80% от средноднвеното  възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са плащани осигуровки за 18 месеца назад. За да имаме право на болничен, трябва да имаме поне половин година осигурителен стаж, в която сме правили вноски за „Общо заболяване и майчинство“. 

40 дни платен болничен от личен лекар

От Националния осигурителен институт припомниха за businessnovinite.bg,  че личният лекар има право да издава болничен лист за временна неработоспособност еднолично на осигурено лице до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания, но не повече от 40 дни, с прекъсване в рамките на една календарна година.

Снимка: bTV

Тези 40 дни от личен лекар включват както болничните, ако самият човек е болен, така и дните, които можем да получим, за да се грижим за дете или близък. Ако броят на дните годината надхвърли 40 дни, то следващият болничен лист може да се издаде от лекарска комисия (ЛКК). Тя може да разреши болничен до 180 календарни дни.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии