От министерството на енергетиката дават съвети как да пестим енергия при използването на този електроуред
Пералната машина е един от електроуредите, използван най-често в домакинствата. Затова възниква и въпросът колко икономичен е и как можем да повишим енергийната ефективност при неговото използване.
От министерството на енергетиката дават съвети и препоръки как да направим прането по-икономично.
Колкото по-малко време работи пералнята и колкото по-ниска е температурата на водата, толкова по-ниска е консумацията на енергия. Рядко се налага да се перат тъкани при много високи градуси. В повечето случаи, благодарение на съвременните перилни препарати, за да се изперат памучни материи или други, са напълно достатъчни 40-50 градуса, а често и 30 градуса. По този начин можете да спестите около 1/3 от консумацията на енергия, като ще намалите и износването на тъканите.
Пускайте пералната машина, когато е натрупано оптимално количество пране за пълно зареждане. Също така избирайте перални с голям капацитет на натоварване. По-ефективно е да перете с едно зареждане, отколкото да перете два пъти с по-малка машина.
Претоварването обаче може да причини повреда и да направи пералнята по-малко ефективна. Водата и препарата трябва да циркулират, а дрехите да се движат. Лошото изпиране след претоварване означава, че вероятно ще трябва да пуснете пералнята отново.
В режим на готовност уредите продължават да използват електроенергия, макар и по-малко. Използвайте функцията за предварително изпиране само за силно замърсени тъкани. Така ще спестите както електроенергия, така и вода.
Почистването от котлен камък на нагревателя ще намали времето за пране, защото в противен случай водата ще се нагрява по-дълго.
Ето и някои любопитни факти, които е добре да имаме предвид:
- По-голямата част от електроенергията се изразходва за нагряване на водата и центрофугиране в края на прането;
- Пералните консумират средно между 0,8 до 1 kWh на едно пране;
- Очакваната годишна консумация на енергия (kWh/годишно) се основава на 220 цикъла натоварване с памучни дрехи. Приема се, че машината работи най-малко 4 пъти седмично;
- Очакваната годишна консумация на вода (L/година) се изчислява при същите допускания. Тя варира от около 8 хил. до 12 хил. литра.
Какви са оптималните нива на шум на електроуреда?
Нивата на шум - децибели (dB) могат да варират от 40 до 80 dB – горната граница, която съответства на звънящ телефон. Уредите от по-висок клас обикновено са по-тихи.