Харвардски доктор назова ключови храни, които предпазват от Алцхаймер

Ето на какво трябва да наблягаме според невролога Лиса Генова

 

Храните, които ядем, имат дълбоко въздействие върху здравето на мозъка, включително риска от развитие на болестта на Алцхаймер.

Като невролог, обучен в Харвард, често препоръчвам диетата MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay), която е предназначена да намали риска от когнитивен спад с напредване на възрастта, казва Лиса Генова.

Обичайните храни за УМА са горски плодове, листни зеленчуци, зеленчуци, ядки, бобови растения, пълнозърнести храни, риба и птици. Но не е нужно да следвате тази диета перфектно. Проучване показва, че хората, които го следват умерено, намаляват риска от Алцхаймер с 37%.

Ето какво се опитвам да ям всеки ден, за да подобря здравето на мозъка си:

Постни протеини

Яденето на храни с високо съдържание на наситени мазнини може да допринесе за висок холестерол, високо кръвно налягане, диабет, затлъстяване и сърдечни заболявания - всички те са модифицируеми рискови фактори за Алцхаймер.

Проучванията също така установяват, че хората, които редовно ядат червено месо, показват по-голям когнитивен спад.

"Замених червеното месо с различни постни протеини, които ям всеки ден, особено сьомга, риба тон, яйца и тофу. Всички те са страхотни източници на витамин В и витамин D – ключови хранителни вещества за борба с деменцията", казва неврологът.

Пълнозърнести храни

Вместо обработен бял хляб и ориз, редовно ям пълнозърнест хляб, кафяв ориз и киноа, които са добри източници на витамин B, пише Make it.

Скорошно проучване установи, че хората, които ядат две порции пълнозърнести храни на ден, имат 40% намален риск от развитие на Алцхаймер.

Листни зеленчуци

Аз съм голям почитател на зелените листни зеленчуци като спанак и зеле, които са с високо съдържание на стимулиращи мозъка хранителни вещества като лутеин, бета-каротин и фолат. Ям салати почти всеки ден, а една от любимите ми рецепти включва зеленолистни, печени домати, авокадо, черни маслини и шамфъстък, добавя Лиса.

Друга от любимите й салати са зелените със семена от нар, тофу, задушено в зехтин, ябълки, боровинки и орехи. Прави прост дресинг от зехтин, сол и лимон, понякога добавя дижонска горчица и мед или оцет.

Ядки и семена

Ядките, семената и растителните масла като лененото масло са отлични източници на омега-3 мастни киселини, които помагат да поддържате мозъчните си клетки здрави и намаляват възпалението.

Също така е важно да си набавяме достатъчно омега-3 мастни киселини, защото телата ни не ги произвеждат сами.

Смутитата са вкусен начин да включите повече ядки и семена в диетата си. Обичам да смесвам чаена лъжичка семена от чиа, чаена лъжичка ленено семе, супена лъжица фъстъчено масло (само фъстъци, без добавени захари или масла), шепа спанак или зеле, един банан, резен лимон и овесено мляко.

Как да накарате диетата MIND да работи за вас

Има толкова много диети, които изглежда си противоречат. Много от тях се фокусират върху ограничения и лишения, които често са неустойчиви. Така че бих искал да мислите за MIND като за меню, а не за диета, казва Лиса.

Това е подход към храненето, при който можем да избираме от разнообразие от вкусни храни, които са оптимални за здравето на мозъка и предпазват от когнитивни упадъци - и намаляваме акцента върху храните, които не го правят.

Това не трябва да се чувства като 30-дневен режим, който ще изхвърлите на 31-ия ден. В идеалния случай може да се превърне в последователен модел и начин на живот.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст