1 USD
1.72168 BGN
Петрол
67.68 $/барел
Bitcoin
$85,152.5

Нетни срещу брутни заплати в Европа: Колко носим реално вкъщи?

БГ Бизнес

Необвързани, двойки без деца, двойки с деца - кой колко пари вкарва в бюджета у дома

Каква част от брутната си заплата носите вкъщи? Това е много сложен въпрос, който зависи от различни променливи, като например дали сте двойка или не и дали имате деца. Разбира се, зависи и от това колко печелите, тъй като данъчните ставки са различни в много страни.

Четири различни сценария показват с колко пари се прибираме реално вкъщи според данните за годишните приходи на Евростат.

Как се изчислява колко пари получаваме нето (чисто). Нетните доходи се извличат от брутните доходи (преди данъци) чрез приспадане на социалноосигурителните вноски и данъците върху дохода на служителя и добавяне на семейни надбавки в случай на домакинства с деца.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Наборът от данни на Евростат за 2023 г. включва всички държави-членки на ЕС, три държави от ЕАСТ и една страна кандидатка за членство в ЕС (Турция), казва Euronews Business.

1-ви сценарий: Необвързан човек без деца

Първият сценарий разглежда необвързан човек без деца, който получава 100% от средната заплата. Сред включените 31 европейски държави съотношението между годишните средни нетни доходи и средните брутни доходи варира значително - от 60,1% в Белгия до 85,9% в Кипър, като средното за ЕС е 68,8%.

В допълнение към Кипър, служителите в Швейцария (81,4%), Естония (81,1%) и Чехия (80%) също носят поне четири пети у дома от своите брутни заплати. Заедно с Белгия, Литва, Германия, Румъния и Дания, коефициентът е паднал под 65%.

Сред четирите най-големи икономики в ЕС Испания се откроява като най-благоприятната за несемейни без деца, като хората задържат 77,9% от брутните си заплати. Във Франция това е 72,5% и 72,3% в Италия.

С най-малко в ЕС се прибираме в България 9355 евро, а най-голяма сума след данъците получават в Люксембърг - 49 035 евро в Люксембург, като средната нетна заплата в ЕС достига 28 217 евро.

Годишните брутни доходи в ЕС са средно 41 004 евро, което води до разлика от 12 787 евро между брутния и нетния доход.

Когато се включат страните от ЕАСТ и кандидатите за членство в ЕС, Швейцария се очертава като страна, при която се наблюдава явна разлика с годишни нетни печалби от 85 582 евро, докато Турция се нарежда на дъното с 8968 евро, падайки под България.

2-ри сценарий: Двойка без деца

Съотношението между годишните нетни средни доходи и брутните средни доходи за двойка с двама без деца е много подобно на това на сам човек без деца, само с малки вариации.

За илюстрация, двойка без деца прибра у дома 56 359 евро от брутен доход от 81 732 евро в ЕС, което води до съотношение нето към бруто от 69%.

Ако трябва да обясним процентите в числа, то се оказва, че двойките с двама работещи без деца у нас прибират средно 20 418 евро у дома, като преди удръжките парите се равняват на около 24 732 евро.

3-ти сценарий: Двойка с един доход с две деца

Коефициентите на нетно заплащане за двойки с деца се увеличават значително в сравнение с домакинствата без деца, независимо дали домакинството се състои от сам човек или двойка.

Той варира от 70,4% в Румъния до 109,3% в Словакия, при средно за ЕС 82,7%. Трите скандинавски държави - Норвегия, Дания и Финландия - са сред най-долните пет в таблицата, като всяка отчита съотношение под 76%.

В ЕС двойка с един доход с две деца е получила нетен доход от 33 940 евро от брутна заплата от 41 043 евро. Неженен човек без деца има нетен доход от 28 217 евро.

Ако трябва да обясним процентите в числа, то се оказва, че двойките със само един работещ и две деца получават бруто – 12 056 евро и нето 10 644 лв.

Защо двойки с деца вземат повече вкъщи?

Разликата от 5723 евро в нетните доходи произтича основно от два фактора: двойката е получила 1846 евро семейни надбавки и, което е по-важно, е платила 3764 евро по-малко подоходни данъци.

Тази семейна подкрепа обаче не е налична във всички държави в списъка. Турция, например, не предостави никакви семейни надбавки или данъчни облекчения, което доведе до почти идентично съотношение на заплащане за вкъщи във всички сценарии.

4-ти сценарий: Двойка, в която и двамата родители имат доход, с две деца

Заплатата за вкъщи за двойка с двама души с две деца варира от 65,7% от брутните доходи в Белгия до 89,5% в Словакия. Средната стойност за ЕС е 73,8%, което означава, че една двойка ще получи 60 332 евро от обща брутна печалба от 81 732 евро.

В сравнение с двойките с двама печелещи без деца, двойките в тази категория обикновено имат по-високи коефициенти на прибиране, с изключение на Исландия и Турция, където няма разлика. Разликата е по-малко от два процентни пункта в Гърция, Кипър, Испания и Норвегия.

Междувременно двойките с две деца в Словакия, Полша и Австрия се радват на увеличение на коефициента на нетната сума с повече от седем процентни пункта в сравнение с тези без деца.

Ако трябва да обясним процентите в числа, то се оказва, че двойка в България, в която и двамата родители получават доход, с две деца получават бруто – 24 732 евро и нето 20 418 лв.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук