1 USD
1.90906 BGN
Петрол
80.2 $/барел
Bitcoin
$97,062.7

Българските полицаи взимаха най-малко в ЕС: Какви са заплатите в МВР след увеличението?

БГ Бизнес

Заплатите ще бъдат увеличени, считано със задна дата от 1 януари

Бюджетната комисия в парламента прие на второ четене законопроекта за приходите и разходите, който до действа до приемане на Държавния бюджет за тази година. Той трябва да влезе на второ четене и в зала. Ако бъде приет и обнародван в "Държавен вестник", новият Закон за приходите и разходите ще влезе в сила със задна дата от 1 януари.

  • Какви заплати взимат в МВР?
  • Колко полицаи работят в България?
  • В коя държава в ЕС полицаите са най-добре платени?

Минималната заплата в МВР и отбраната е обвързана и с ръста на средната работна заплата в страната. 

Според промените в закона за МВР минималната заплата за най-ниската изпълнителска длъжност при държавните служители е 1,2 пъти над средната работна заплата за второто тримесечие на предходната година, казва „Сега“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: БГНЕС

При обсъждането на промените прогнозите за ръста на заплатите бяха правени на базата на средна работна заплата в размер на 1957 лв. за второто тримесечие на 2023 г. През 2024-а година средната работна заплата за второто тримесечие вече е 2296 лв. или 17% ръст.

По време на изсклушването на Бюджетната комисия от ПП-ДБ предложиха да бъде намалено увеличението на заплатите в МВР, като се изчисляват не на базата на средната заплата за страната, а на база съответната област. Предложението обаче не беше прието.

Колко „харчи“ България за полиция?

По последни данни на Евростат България продължава да е страната в ЕС, която отделя най-много пари за полицаите. При средна стойност от 1,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) за ЕС, разходите за вътрешен ред и сигурност варират от 0,7% в Ирландия до безпрецедентните 2,5% в България към 2022 г.

В областните дирекции на МВР са заети над 25 хиляди души като от тях под 3 хиляди са заетите с охраната, противодействието на престъпността и разследването. За сравнение, с подобна численост на всяка от тези три групи, са заетите с управление на собствеността и социални дейности, както и тези в административно обслужване и човешки ресурси.

На регионално ниво разликите са значителни. Под 10% от общата численост на областната дирекция са полицаите „на терен“ в областите Смолян, Силистра, Кърджали и столицата. Най-много – близо 15% – пък е делът им в областите Перник и Ямбол. 

Нивото на престъпност в различните области също може да прецизира сметката. Най-голяма е натовареността на полицаите в областите Враца, Варна и столицата, където се регистрират по над 30 престъпления годишно средно на един полицай, зает с противодействие на престъпността и разследване. Двойно по-малко пък са те в Смолян и Кърджали – около 15 престъпления на полицай.

Какви заплати получават полицаите в Европа? По-високи ли са от тези у нас?

Испания плаща най-ниски заплати на полицаите си от страните от голямата четворка на Европа.

Euronews Business казва, че през 2023 г. месечните брутни заплати на полицаите в България е била най-ниска в ЕС - 699 евро, а най-високата е била в Дания -  5761 евро. Изчисленията са направени за 35-годишен мъж полицай с над 10 години опит, и 36-часова работна седмица.

Освен в Дания, заплатите на полицейските служители надхвърлят 4000 евро в още три страни. Германия, Люксембург и Белгия следват Дания със заплати около 4200 евро, докато служителите в Холандия са печелили 3881 евро, а тези в Ирландия - 3576 евро на месец.

Снимка: bTV

Във Франция полицай, отговарящ на горните спецификации, печели 3395 евро, докато в Италия цифрата е 2537 евро. Сред четирите най-големи икономики в ЕС испанските полицаи са получили най-ниската заплата от 2271 евро.

В същия период полицейските служители са печелили по-малко от 1250 евро в пет страни от ЕС. Заплатите са били под 1250 евро в Унгария, Полша, Румъния и Хърватия, всяка над 1050 евро, докато служителите в България са получавали най-ниските, само 699 евро.

Люксембург е единствената страна, която плаща на жените повече

Разликата в заплащането на жените и мъжете остава сериозен проблем в цяла Европа и полицията не прави изключение. В повечето страни от ЕС мъжете офицери печелят над 10% повече от своите колежки жени.

През 2022 г. всеки пети полицай в ЕС е бил жена. Резултатите за заплащането на жените полицаи в България е било дори по-ниско от това на мъжете – 624 евро. Най-добре платените жени в полицията работят отново в Дания със заплати -  5 178 евро.

Заплатите на полицаите във Великобритания

Данните за Великобритания не са включени в оценките на Евростат след Брекзит.

Според националния уебсайт за кариери на правителството на Великобритания, цитирани от Euronews Business,  средната годишна заплата за полицай варира от 29 000 паунда (35 337 евро) до 46 000 паунда (55 88 евро), в зависимост от опита, с типична работна седмица от 37-40 часа. Това означава месечна заплата от приблизително 2945 до 4657 евро.

В столичната полиция, която обслужва района на Централен Лондон, началната заплата е 38 269 паунда (46 479 евро). Това се увеличава ежегодно, достигайки до 56 593 британски лири (68 734 евро) в рамките на седем години, което води до месечна заплата от приблизително 5 728 евро.

През 2022 г. в ЕС има средно 341 полицаи на 100 000 души, като броят им варира от 137 във Финландия до 550 в Кипър. Португалия отчита най-нисък дял жени полицаи – 9%, докато Латвия има най-висок дял – 43%.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст