1 USD
1.89592 BGN
Петрол
80.08 $/барел
Bitcoin
$102,263.0

На Бабинден: Критична липса на акушерки, но какви са заплатите в професията?

БГ Бизнес

На здравната ни система не достигат 30 000 медицински сестри

Заплатите на медицинските специалисти, включително акушерките и медицинските сестри, отдавна са в центъра на обществени дебати. Основната заплата на млади сестри в държавните общински болници в страната са доста по ниски от касиерите в супермаркетите. Освен на заплата те разчитат и на допълнително материално стимулиране (ДМС), което се формира на база лекувани пациенти, нощни дежурства, извънреден труд и начисления за трудов стаж.

  • Заплатите на медицинските специалисти често варират
  • Последният колективен трудов договор е подписан през 2022 г. 
  • Не достигат 30 000 медицински сестри 

Последният колективен трудов договор (КТД), от 2022 г., в здравния сектор очертава както минималните възнаграждения за тези професии, така и механизмите за тяхното договаряне.

Минимални заплати: какво предвижда КТД?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Съгласно чл. 47, ал. 2 от КТД, началните основни месечни заплати за медицинските професионалисти по здравни грижи, включително медицинските сестри и акушерките, са фиксирани на минимум 1450 лева. За старши медицински сестри и акушерки, тази сума нараства до 1500 лева, а за главните медицински сестри и акушерки – до 1550 лева. Тези суми са фиксирани за лечебни заведения, финансирани от бюджета на Министерството на здравеопазването, както и за други заведения, предоставящи социални услуги за деца и възрастни. 

При персонал, нает в университетски многопрофилни и специализирани болници (частни и държавни) заплатата не трябва да бъде по-малко от 1500 лв. за медицински сестри и акушерки, за старши медицински сестри и акушерки, тази сума нараства до 1550 лева, а за главните медицински сестри и акушерки – до 1650 лева.

Персоналът в многопрофилни болници за активно лечение, центрове за психично здраве и комплексни онкологични центрове са както следва медицински сестри и акушерки – 1500 лв., за старши медицински сестри и акушерки - 1550 лв. и главните медицински сестри и акушерки - 1650 лв.

Индивидуалните размери на основните месечни заплати при пълно работно време не могат да бъдат по-ниски от минималния размер на основната работна заплата за длъжността съгласно този договор.

Процес на договаряне на заплатите

Колективният трудов договор предвижда ежегодно договаряне на възнагражденията. Работодателите са задължени да предоставят на синдикатите подробна информация за финансовото състояние на институцията, минималните и средните заплати, както и допълнителните възнаграждения (чл. 45, ал. 2).

Ниските заплати

Въпреки установените минимални прагове, реалните заплати на медицинските сестри и акушерки често варират. През годините сме ставали свидетели на медицински работници, които получават по-малко от 800 лв. на месец. Това се дължи на различни фактори, включително финансовото състояние на конкретното лечебно заведение и регионалните особености.

Медицинските сестри и акушерките във второстепенните разпоредители с бюджет към министерството, където влизат работащетие в домове за медико-социални грижи и спешна помощ, са 2345 към септември 2024 г. За 1012 от тях е предвидено по-ниско възнаграждение от 90% от средната работна заплата в страната, която по данни на НСИ към второто тримесечие на 2024 г. е в размер на 2296 лв.

Припомняме, в началото на август парламентът прие решение, с което задължи министърът на здравеопазването да предприеме действия и мерки за осигуряване на медицински сестри и акушерки. Приетото решение гласи, че в двумесечен срок министърът на здравеопазването се задължава да предложи на Народното събрание стратегия за увеличение на броя на правоспособните медицински сестри и акушерки за периода до 2030г. с минимум 30%. Депутатите приеха редакционна поправка, с която министърът на здравеопазването трябва да гарантира, че заплатата на медицинските сестри и акушерки не може да бъде по-ниска от 90% от средната работна заплата. Или според договореното в колективния трудов договор в зависимост от това кое е по-благоприятно.

Не достигат 30 000 медицински сестри на здравната ни система, а в последните години проблемът с кадровото обезпечаване с този тип кадри става все по-голям.

По-малко кадри

През 2023 г. данните от анонимна анкета на „Индекс на болниците“ показа, че ниското заплащане, прекомерната натовареност в работата и липсата на уважение са основните причини за недостига на медицински сестри у нас. Над 97% от професионалистите в България са категорични, че в болниците е налице кадрови дефицит. Много от младите в този сектор се отказват имено заради ниските заплати.

По последни дани през 2022 г. са регистрирани близо 3800 акушерки на територията на България. Броят им постепенно намалява през последните 5 години. През същата година, по данни на Евростат, коефициентът на раждаемостта в страната е по-висок - 1,65 живородени деца на жена. 3800 акушерки за изродили 56 596 бебета през 2022 година. Това означава, че средно една акушерка е помогнала за раждането на 15 бебета за годината. 

Акушерките и медицинските сестри са гръбнакът на здравната система, но заплащането им остава в дисбаланс спрямо тяхната роля и отговорности. Колективният трудов договор предоставя механизми за ежегодно преразглеждане на възнагражденията, но реалната промяна изисква не само договаряне, но и осигуряване на адекватно финансиране.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст