
Nutella създава нов вкус шоколад след 60 години
Продуктът е създаден специално за американския пазар
Сравнение на разходите за разпределение на енергия в цяла Европа
Когато получим сметката си за ток или газ, обикновено се фокусираме върху това колко сме изразходвали. Но в действителност плащаме не само за количеството използвана енергия. Съществена част от крайната цена, която покриваме, отива за разпределение на онези „мрежови такси“, чрез които се поддържат и развиват електро- и газопреносните мрежи.
Разходите за дистрибуция, тоест това, което плащаме, за да достигне енергията до нашия дом, варират значително между различните страни и градове в Европа. Данните, събрани от Индекса на цените на енергията за домакинствата (HEPI), показват изненадващи разлики в тази иначе скрита част от сметките, съобщава Euronews.
България, в частност столицата София, се нарежда сред водещите в Европа по дял на мрежови такси за газ. Към април 2024 г. цели 37% от крайната цена за газ представляват такси за дистрибуция. Това ни поставя сред първите три столици в ЕС по този показател. При електроенергията ситуацията е по-умерена – София попада близо до средното ниво за ЕС от 28%.
В други части на Европа разликите са още по-силно изразени. В Будапеща, например, делът на разпределението при електроенергията достига рекордните 65%. В същото време, в Атина и Рим мрежовите такси са едва 15%, а в Хелзинки, Осло и Стокхолм варират между 17% и 23%.
Различията в мрежовите такси се обясняват с националните стратегии и състоянието на инфраструктурата. Според експертите от VaasaETT, страните с амбициозни инвестиционни планове, остарели мрежи или бързо развиваща се енергийна трансформация поемат по-високи мрежови разходи. Тези разходи се възстановяват чрез сметките на крайните потребители.
Важно е да се отбележи, че висок процент на мрежови разходи не винаги означава по-висока сметка в абсолютна стойност. Например, в Будапеща делът е 65%, но крайната цена за ток е 5,94 евроцента/kWh. В Букурещ делът е по-нисък – 42%, но цената е по-висока – 6,75 евроцента/kWh. Това подчертава нуждата от цялостен поглед върху структурата на сметките.
След началото на енергийната криза, предизвикана от руската инвазия в Украйна, редица държави намалиха временно мрежовите такси или ги премахнаха. Това изкривява сравнителните данни. Например, Словения все още прилага временни мерки за облекчение, въведени през 2022 г.
Цените на електроенергията и газа също варират драстично. Към април 2025 г. Будапеща е с най-ниската цена на ток – 9,1 евроцента/kWh, докато Берлин оглавява класацията с 40,4 евроцента. При газа разликата е още по-голяма – от 2,5 цента/kWh в Будапеща до 34,1 цента/kWh в Стокхолм.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Продуктът е създаден специално за американския пазар
Резервирате почивката си за 2025 г.? Ето как да спестите пари
Страната беше обявена публично от готвача Гордън Рамзи