
Увеличават заплатите във ВМЗ-Сопот, пускат два нови цеха
Решението за заплатите бе взето в края на май
Ако ЕС забрани руския газ, ще разчитаме само на "Боташ", каза енергетикът Иван Хиновски
Договорът ни с турската компания "Боташ" за доставка на газ е в окото на бурята последните дни. Наяве излязоха договорени неща, които са в ущърб на България. Стана ясно, че сделката е за прекомерно големи количества природен газ, които България няма как да използва, а в същото време трябва да плаща в пълен размер договорените такси на "Боташ".
В същото време клаузи за предоговаряне или за разваляне на договора липсват, което означава, че "Булгаргаз" ще трябва да плати над 4.2 млрд. лева на "Боташ", а с обичайното годишно оскъпяване заради инфлацията сумата може да надхвърли 6 млрд. лева.
Истината е обаче, че този неблагоприятен за България договор може да се окаже спасителен за нас, ако ЕС забрани доставките на руски газ.
Договорът с "Боташ" е абсолютно неразумен, защото има клаузи, които са в ущърб на България, но в един момент може да ни помогне да не останем без газ, каза пред businessnovinite.bg енергетикът Иван Хиновски.
По думите му, ако Европейската комисия забрани изцяло вноса на руски газ и претло, България ще остане без газ.
"Истината е, че в момента България ползва предимно руски газ от "Турски поток". Много малка част от газа у нас е от Азербайджан. Ако ЕС забрани вноса на руски газ, единствената ни възможност ще бъде да получаваме газ по договора с "Боташ". Да, ще плащаме много повече, отколкото плащаме сега, но поне ще имаме газ", добави Хиновски.
По думите му към момента няма доставен никакъв газ по договора с "Боташ" и страната ни само трупа дългове. В един момент тези дългове някой ще трябва да ги плати.
"Боташ" предлага турски микс от ирански, малко египетски и турски газ. Договорът между България и турския оператор беше подписан в началото на миналата година.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Решението за заплатите бе взето в края на май
Основният лихвен процент се прилага предимно при изчисляването на годишната лихва по задължения
Според Илон законопроектът обслужва "индустрии от миналото"