1 USD
1.73821 BGN
Петрол
64.27 $/барел
Bitcoin
$104,135.0

Американски милиардер води преговори за активи в българската част на „Турски поток“

БГ Бизнес

Той е един от най-влиятелните инвеститори на „Уолстрийт“

Elliott Investment Management води преговори за придобиване на дял в пакет от инфраструктурни активи, включително тръбопровод, който транспортира руски природен газ към Европа — сделка, която би могла да послужи като модел за възраждане на някогашния енергиен бизнес на Москва чрез участието на американски инвеститори.

Американският хедж фонд Elliott Investment Management, ръководен от милиардера и основател Пол Сингър, обмисля придобиване на дял в българската част на газопровода „Турски поток“, както и достъп до мрежа от центрове за данни, комуникационни кабели и други инфраструктурни активи, съобщават източници, запознати с въпроса, цитирани от Wall Street Journal.

По думите им, Elliott наскоро е подписал споразумение за поверителност с българския държавен газопреносен оператор „Булгартрансгаз“. Това е станало след среща в София миналия месец между представители на фонда и високопоставени български правителствени служители. Освен потенциални инвестиции в инфраструктурната мрежа на компанията, Elliott обмисля и сделка за рефинансиране на дълга й.

Разговорите са в начална фаза и няма гаранция, че ще се стигне до окончателна сделка, отбелязват източниците. Потенциалният размер на инвестицията не е ясен.

Газопроводът „Турски поток“ е последната действаща газова връзка на Русия с Европа, след като по-големите й трасета бяха прекъснати или затворени в резултат на инвазията в Украйна. „Турски поток“ преминава през Черно море до Турция, откъдето се свързва с тръбопроводи, захранващи Унгария, Словакия и други държави.

До 2022 г. Русия беше най-големият доставчик на петрол и газ за Европа. През последните месеци администрацията на Тръмп постави икономическите сделки в основата на своите дипломатически жестове към Москва с цел постигане на мир в Украйна, връщайки възможността Русия отново да интегрира енергийната си мрежа с тази на Запада — с американска подкрепа.

Руският президент Владимир Путин заяви през март, че ако САЩ и Русия постигнат споразумение в енергийния сектор, Европа ще получи евтин руски газ. „Северен поток“ — системата от тръбопроводи, свързваща Русия и Германия, която беше саботирана през 2022 г. — представлява особен интерес за Москва. Руският външен министър Сергей Лавров каза по-рано тази година, че Вашингтон и Москва обсъждат възможността за нейното възстановяване.

Инвестиция от американски фонд в газопровод, който транспортира руски газ, би могла да помогне за затвърждаване на позициите на Москва в енергоснабдяването, дори и когато европейските лидери се опитват да се освободят от зависимостта си от руски енергийни ресурси.

„Тази сделка би могла да послужи като възможен модел за подобни споразумения в Украйна и Германия. Тя може да спомогне за затвърждаване на зависимостта на Европа от руския газ“, казва Мартин Владимиров, енергиен експерт в базирания в София Център за изследване на демокрацията, който изучава руското влияние в Европа.

Москва в момента осигурява около 19% от вноса на газ в Европа чрез газопровода „Турски поток“ и доставки на втечнен природен газ – в сравнение с приблизително 45% преди инвазията в Украйна през 2022 г.

По-рано този месец Европейската комисия представи стратегия за прекратяване на вноса на руски газ в ЕС до 2027 г. Словакия и Унгария, които продължават да разчитат на руското гориво, отхвърлиха плана. Именно поради тази и други причини, Elliott не проявява интерес да инвестира само в газопровода, а по-скоро в по-широка сделка, включваща пакет от инфраструктурни активи, посочват източниците.

Изданието посочва, че официални лица в България се надяват, че инвестиция от голям американски фонд ще подобри позициите им спрямо администрацията на Тръмп. Те също така смятат, че участието на американски фонд ще защити газопровода от бъдещи санкции, насочени срещу руската енергетика, и може да улесни разширяването на мрежата.

Wall Street Journal посочва, че България, член на НАТО и Европейския съюз, често балансира между проруските настроения, вкоренени в историческите връзки, и антисъветски политики, продиктувани от нейната западна ориентация.

Руският газ също така конкурира американските доставки на втечнен природен газ за Европа, които нараснаха бързо след началото на войната. Представител на Белия дом заяви, че администрацията „няма да коментира инвестиционните решения на частни компании, но с удоволствие продължава да изнася американски втечнен газ за приятелски настроени европейски пазари“.

Elliott, един от най-влиятелните инвеститори на „Уолстрийт“, управлява активи на стойност над 70 милиарда долара. Фондът е известен с това, че придобива големи дялове в компании като SoftBank, Honeywell и Starbucks и публично настоява за промени с цел повишаване на стойността им.

Пол Сингър, основателят на Elliott, е известен поддръжник на кандидати от Републиканската партия и е дарил общо 7,5 милиона долара на политическите комитети Make America Great Again и Preserve America, като и двата са свързани с кампанията за преизбиране на Доналд Тръмп.

Възможна сделка за газопровода в България може да се окаже изключително доходоносна за Elliott. България получава около 350 милиона долара годишно от Русия за транзита на газ през своята тръбопроводна мрежа. Доставките по „Турски поток“ са се увеличили през последните години, след като други руски газопроводи към Европа спряха работа.

Българската инфраструктурна мрежа се вписва в по-широката стратегия на хедж фонда за инвестиции в нефтения и газов сектор. Elliott използва дял от над 5% в BP, за да окаже натиск върху британския енергиен гигант да увеличи производството на петрол и газ. Фондът води и високопрофилна кампания срещу Phillips 66, с цел компанията да отдели или продаде своето звено за транспорт на енергийни ресурси.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук