САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Конфедерацията изпрати писмо до Николай Денков
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) изпрати писмо до премиера Николай Денков с молба за въвеждане на изключения от допълнителното подоходно облагане с 15% за големите компании.
От КРИБ се позовават на европейска директива, която позволява данъчни облекчения за съществена стопанска дейност в страните-членки на Европейския съюз.
Българският законопроект за корпоративното подоходно облагане, изготвен от Министерството на финансите и внесен от Министерския съвет, не предвижда въвеждане на изключения в определени случай, което крие риск от влошаване на инвестиционната среда, казват от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Въвеждането на глобалния минимален данък ще доведе до допълнителна данъчна тежест за големите чуждестранни и национални компании, което ще отнеме конкурентните данъчни предимства на България, твърдят от работодателската организация.
От КРИБ настояват за изключения за компании, които ще финансират изграждането на дълготрайни материални активи и развитието на местни кадри, както е записано в европейското законодателство.
Според представителите на работодателската организация, не е икономически целесъобразно България да въвежда норми, различни от практиките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и на Европейския съюз. Затова от бизнеса настояват изключението за съществена стопанска дейност, предвидено в европейската директива, да бъде въведено и в българския закон, който облага печалбите на фирмите.
Според работодателите, изключението не би намалило значително очакваните приходи в бюджета.
"Изготвеният от Министерство на финансите и внесен от Министерски съвет Законопроект, не предвижда въвеждане на изключението за съществена стопанска дейност с всички последици от подобен фискален подход, а именно: риск от влошаване на инвестиционната среда.
Основно предимство на България при привличането на чуждестранни инвестиции е конкурентният й данъчен режим. Предложените рестриктивни разпоредби в Законопроекта ще нарушат значително тази конкурентност. Въвеждането на механизма на глобалния минимален данък ще доведе до допълнителна данъчна тежест за членовете на големи чуждестранни и национални групи, които ще оперират в по-неблагоприятна данъчна среда спрямо техните конкуренти от по-малки групи.
Въвеждане на изключения от допълнителното подоходно облагане с 15% за големите компании ще реши този проблем", се казва в писмото.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците