1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Консумираме евтин мед от Украйна и Китай, представян за български

БГ Бизнес

Българинът яде 400 грама мед годишно, гъркът- килограм и нещо, казва доц. Юлиян Станчев

В наредбата за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация вече е записано, че на етикетите върху меда задължително ще се посочва държавата, където е добит продуктът, за да няма заблуда за потребителите. Целта на изричното изискване страната на произход да се посочва на етикета е да се защитят здравето и правата на потребителите. 

"Това отдавна трябваше да се направи. Досега на етикета се посочваше дали е произведен в ЕС или извън ЕС. На етикетите обаче трябва да бъде посочена коя точно държава е произвела меда", обяви пред businessnovinite.bg доц. Юлиян Станчев, председател на Областния пчеларски съюз в Плевен.

По думите му това се налага, защото досега много родни производители смесвали българския мед с вносен или с глюкозно-фруктозен сироп. Мешат някакви неща, слагат етикет- Произведено в ЕС и пускат на пазара. Няма достатъчно контрол и всеки може да прави каквото си иска. Това важи са големите производители, при малките няма този проблем, казва Станчев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: istockphoto.com

Според него България произвежда мед в пъти повече, отколкото консумира. Ние произвеждаме 10-12 хиляди тона годишно, а консумираме едва 3 хиляди тона. Това означава, че всеки българин яде само по 400 грама мед на година, което е крайно малко. Гърците консумират над 1 кг мед, казва експертът.

"Причината да внасяме мед, въпреки че консумираме малко и изнасяме повече родна продукция е, че медът от чужбина е по-евтин. Има борсова цена и тя е около 2,50 лева на килограм мед. Килограм български мед е около 8-10 лева. Така наши производители предпочитат да внесат мед от Украйна и Китай и да го смесят с български, защото им излизя по-евтино", обясни председателят на Областния пчеларски съюз.

Пчелари споделят, че медът-менте може да е опасен, заради наличието на високо съдържание на глюкозен сироп и други вещества. При редовна консумация може да причини диабет, хипертония, висок холестерол, проблеми със сърцето и други. 

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук