Това е сложен процес, който най-общо може да бъде разделен на 3 етапа. Накратко ще разгледаме всеки от тях, маркирайки най-важните моменти от него.
Етап 1: Изготвяне и връчване на предупреждение от управителя на ЕС
Връчването на предупреждение е задължителна стъпка в изселването на съседа от сградата. В случай, че такова липсва, то съдът няма да уважи иска за извеждане на собственика без значение дали са спазени изрядно всички следващи стъпки. В тази връзка, е най-добре предупреждението да бъде връчено от ЧСИ, защото така ще си гарантирате безспорното установяване на това обстоятелство.
От изключителна важност е да се отбележи, че предупреждението трябва да бъде отправено в писмена форма, да изхожда от домоуправител или управител на Етажна Собственост. В неговото изложение е необходимо да бъде ясно описано в какво точно се състои нарушението, с посочени време, място и други особености на действията на собственика. Освен това, трябва да бъде упоменато, че ако нарушението не бъде преустановено, последният следва бъде изведен от сградата за срок от до 3 години.
Етап 1 завършва с връчване на предупреждението. В случай, че собственикът не го вземе предвид и не прекрати нарушението се преминава към Етап 2 от процедурата.
Етап 2: Провеждане на Общо Събрание за извеждане на собственик от Етажна Собственост
Ако нещата са стигнали до там е добре да се обърнете към адвокат, специализиран в етажна собственост. Защо? Защото неспазването, на която и да е формалност от закона по време провеждане на Общо Събрание ще доведе до отмяна на взетото решение в съда.
Накратко, това общо събрание, има някои съществени особености. В неговия дневен ред задължително трябва да бъде предвидена точка за вземане на решение за извеждане на собственика въз основа нарушенията, посочени в предупреждението. Важно е да се отбележи, че е необходимо да се придържате изключително към предупреждението, защото при посочването на каквито и да било други обстоятелства актът ще бъде счетен за незаконосъобразен. Освен това, събранието трябва да отговаря на всички законови изисквания, изброени в ЗУЕС, като се спазва абсолютно всяка процедура и формалност от тях.
Решението за изгонване е необходимо да се вземе с квалифицирано мнозинство. Под последното законът има предвид минимум 75% от идеалните части на общите части на сградата да бъдат „За“ изселването. Имайте предвид, че собственикът, чието извеждане се иска няма право на глас по тази точка. Тоест, неговия глас се приспада от идеалните части на сградата.
В случай, че не сте определили срок за привеждане на решението в изпълнение, то собственикът разполага с 14 дни, за да напусне сградата. А, ако не го направи доброволно се пристъпва към последния Етап 3.
Важно е да се отбележи, че дори единодушно да решите да изселите съседа, трябва да знаете, че той разполага със срок от 30 дни, за да обжалва решението и при неговата отмяна е необходимо да започнете процедурата отначало.
Етап 3: Съдебно дело за изгонване на съсед от сградата
За този етап вече е наложително да се обърнете към адвокат, който познава добре Закона, неговите противоречия и условности. При успешен изход от делото, съдът следва да постанови акт, по чиято сила собственикът следва да освободи имота. При липса на доброволно изпълнение на съдебното нареждане, етажната собственост може да се обърне към съдебен изпълнител. Последният ще извърши принудително извеждане от сградата.