1 USD
1.80827 BGN
Петрол
Bitcoin
$69,851.8

Как ще растат лихвите по кредитите?

БГ Бизнес

Вижте какви са очакванията за потребителските цени

Финансовите посредници очакват слабо забавяне на инфлацията в страната през второто тримесечие на 2023 г., пише в бюлетина на Министерството на финансите „Основни икономически и политически решения в ЕС“.

Очакванията за динамиката на потребителските цени на анкетираните съвпадат с отчетеното забавяне на инфлацията в страната, което започна през последното тримесечие на 2022 г. и се очаква да продължи и през 2023 г. Годишният темп на инфлация според индекса на потребителските цени се забави до 12.1% през март, като бе основно в резултат от същественото свиване на приноса на енергийните стоки вследствие на поевтиняването на съответните суровини на световните пазари.

Прогнозите на респондентите за лихвените равнища по кредитите се запазват в посока увеличение. Наблюдава се леко нарастване на очакванията за запазване на лихвените проценти във всички валути от страна на пенсионноосигурителните и управляващите дружества, както и от страна на търговските банки по отношение на лихвите по кредитите в лева. Динамиката на кредитирането и международната икономическа обстановка през последните месеци оправдават очакванията за поскъпване на кредитния ресурс, макар и с по-забавени темпове. Подобна тенденция се наблюдава при почти всички матуритети и валути, както по отношение кредитирането на нефинансовите предприятия, така и на домакинствата.

Снимка: iStock

Сред анкетираните продължават да преобладават очакванията за възходяща динамика на основния лихвен процент. Същевременно, постепенно се увеличава делът на прогнозите (сред небанковия финансов сектор) за запазване на текущите нива. Отговорите отразяват продължаващото затягане на паричната политика в САЩ и в еврозоната, и прехвърлянето на ефектите върху останалите пазари. През последните месеци агресивният тон по отношение на повишение на основния лихвен процент в САЩ бе съществено снишен и очакванията са за скорошно сигнализиране, че пикът на лихвите е достигнат.

Същевременно, въпреки по-малките стъпки на покачване на референтните лихви в еврозоната, намеренията за продължаващо още известно време затягане на паричната политика бяха потвърдени. В България средният лихвен процент на междубанковите сделки достигна положителни стойности през октомври 2022 г. и продължи да се покачва в началото на 2023 г.

При прогнозите на анкетираните за движението на валутния курс на щатския долар спрямо лева, през второ тримесечие се запазва тенденцията от последните две години – очакванията са в полза на долара. Балансовата оценка обаче продължава да се покачва спрямо предходните издания, показвайки нарастване на дяловете на прогнозите за слабо поскъпване на еврото и за запазване на валутния курс без изменение. Осреднените очаквания за второ тримесечие вече са много близки до запазване на валутния курс без промяна.

След като в периоди от трето и четвърто тримесечие на 2022 г. американската валута беше търгувана с предимство пред европейската, от средата на месец ноември курсът на единната валута се покачва. В началото на второ тримесечие на 2023 г. еврото (респективно левът) поскъпна допълнително, но средните стойности все още са под 1.10 долара за евро. Последните макроикономически данни не предполагат съществено отклонение между стойностите на двете валути, което е в синхрон с приближаване на средните очаквания към запзване на текущия валутен курс.

 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии