1 USD
1.81448 BGN
Петрол
Bitcoin
$60,972.4

Какво гласи новият Закон за БНБ и защо е нужен той?

Какво гласи новият Закон за БНБ и защо е нужен той?

Действащият в момента закон от 1997 г. ще остане в миналото

Вчера стана ясно, че управителният съвет на Европейската централна банка е одобрил изготвения проект на нов Закон за Българската народна банка (БНБ). 

Законът беше изготвен още през май тази година. Тъй като промените, които трябваше да се правят са много, народната банка реши да бъде изработен нов закон, който да замени Закона за БНБ от 1997 г., с който беше въведен режим на паричен съвет. 

Според новия Закон за БНБ, паричната единица в България е евро, разделено на 100 цента и той ще влезе в сила на датата, посочена в решението на Съвета за приемане на еврото от Република България.

 

Какво се казва в новия закон?

Законът регламентира участието на БНБ в определянето и осъществяването на паричната политика на Евросистемата и има за цел да осигури правната интеграция на БНБ в Евросистемата при въвеждането на еврото в България. В законопроекта е възприет следният подход: пряко приложимите разпоредби от правото на Съюза не се възпроизвеждат в националното право, а където е уместно, се включват препратки към тях.

Законопроектът изцяло заменя действащият в момента Закон за Българската народна банка. Той е разделен на шестнадесет глави отнасящи се до: общи положения, независимост, отчетност, основен капитал и резерви, структура и управление, парична единица, банкноти и монети, парична политика, управление на резервни активи на БНБ, управление на чужди активи, 1взаимоотношения с държавата, взаимоотношения с банките, взаимоотношения с други лица, статистическа дейност, финансова отчетност и изпълнение на бюджета на БНБ, други разпоредби и административнонаказателна отговорност. 

С помоща на закона ще се създадат условия за плавен преход към еврото в България.

Законопроектът предвижда, че за покриване на финансови рискове БНБ формира провизии в определен от управителния съвет размер, които са елемент на счетоводните разходи и коректив на активите по баланса.

Миналата седмица Депозитаря на държавни ценни книжа в БНБ и на „Централен депозитар“ АД се присъединиха към платформата за сетълмент на ценни книжа TARGET2-Securities (T2S). Това означава, че ценните книжа на БНБ вече фигурират в евросистемата. Тази платформа е една от основните общоевропейски пазарни инфраструктури, разработени и поддържани от Евросистемата. 19 депозитари от европейски страни използват T2S, като през тази година се присъединяват още няколко депозитари, включително на тези от България. Участието в платформата ще допринесе за по-добра достъпност на българските ценни книжа за инвеститорите от ЕС. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии