
Как се определя размерът на пенсията за осигурителен стаж и възраст?
Какви са условията за пенсиониране към момента
Новият вид регистрация на фирма има много предимства пред вече съществуващите
За да се регистрира фирма към момента, то трябва да избере конкретен формат- АД, ООД и други. Всички те обаче, имат параметри, които по един или друг начин спъват бизнеса. След дълги години работа, адвокати представиха нов вид регистрация- ДПК или Дружество с променлив капитал.
Законодателните промени по случая са одобрени и в края на юни 2024 г. ДПК ще може вече да се прилага. Това стана ясно по време на събитие, организирано от предприемаческата асоциация BESCO и адвокатските дружества Tokushev & Partners и Dimitrova, Staykova & Partners, които стоят зад инициативата.
Какво всъщност е ДПК
„През годините капиталът на едно дружество се е считал за гаранция за инвеститорите", посочи адв. Виктор Токушев. При създаването на дружество с променлив капитал обаче отпада необходимостта първоначалният капитал и новите съдружници в една компания да се вписват в Търговския регистър. Вместо това промените в капитала се установяват веднъж годишно с приемането на годишния финансов отчет.
Ние направихме своя анализ и стигнахме до извода, че ничий интерес няма да бъде накърнен, ако срещу името на това дружество не стои една цифра, мотивира се Токушев.
Какво е различното?
С приемането на ДПК - вече всеки може да регистрира дружество, без да е необходимо да разполага с първоначален капитал от 50 000 лв. Тоест това вече може да се направи с капитал дори 1 стотинка.
"Всички знаем, че в началото, всеки един стартиращ бизнес е изправен пред въпроса - каква първоначална инвестиция трябва да направя, за да мога да структурирам дружеството си по начин, който ще даде възможност да изградя бизнеса си и да привлека инвеститори? До този момент, нямаше възможност за избор - или се ползваше тежката и скъпа форма на АД, с всички нейни предимства, или достъпното с 2 лева капитал ООД, но с всички ограничения, които то има. В много случаи дори първоначалният избор на предприемача да е бил ООД, то пак се стигаше до АД, но след процедура по преобразуване и смяна на правната форма", обясни Невена Стайкова.
Сега още с регистрацията на дружество ДПК учредителите/съдружниците могат да имат всички предимства на АД, но с достъпния капитал на ООД.
Към момента при ООД - всички съдружници имат задължение за личен принос, не може да се изключи някой от тях от това задължение, и обратно при АД - всички акционери нямат такова задължение. Задължението за личен принос е важно, тъй като то при ООД е свързано с една от най-тежките последици при неизпълнението му, а именно изключването на неизпълнилото лице като съдружник.
Сега с ДПК, в дружествения договор, може да се направи разграничение между това кой е фаундър и трябва да има лично участие и кой е инвеститор и само финансира.
В ДПК основното задължение е за вноска, но е предвидена договорна свобода.
Относно управлението на дружеството при ДПК е създадена възможност да има както едноличен управителен орган (управител), така и колективен (управителен съвет). В хода на работата дружеството има право да премине от единия към другия вариант.
Какви са условията за пенсиониране към момента
Процентният дял на загубеното световно богатство е 1,8 на сто или около 1,5 трилиона долара
Не е имало достатъчно добра разяснителна кампания, каза Васил Терзиев