Избраха застраховател за газовата връзка Гърция-България

БГ Бизнес

Общата застрахователна премия е в размер на 2 650 044 евро

След провеждане на открита процедура по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП), независимият преносен оператор ICGB избра водещ застраховател за междусистемната газова връзка Гърция-България, съобщиха от компанията. "ДЗИ – Общо застраховане" ще отговаря за покритие на дейността на газопровода IGB във фазата му на експлоатация, пише БТА.

Рискът ще бъде презастрахован при водещи презастрахователи на международния пазар, които разполагат с кредитен рейтинг най-малко „А-“ (А минус) според  Standard & Poor’s или AM Best.

Общата застрахователна премия за всички видове застрахователни полици, включително възможността за удължаване до 24 месеца преди изтичане на първоначалния срок от 12 месеца, е в размер на 2 650 044 евро, се посочва в съобщението.

Полицата обхваща с всички рискове за имуществени щети, включително авария на машини/съоръжения и прекъсване на оперативната дейност. Обща застраховка "Гражданска отговорност", която включва "Отговорност за продукти", "Отговорност за замърсяване" и "Отговорност на работодателя". Рискове, произтичащи от тероризъм, саботаж, стачки, бунтове, граждански безредици и злоумишлени действия, включително прекъсване на дейността. Освен това в нея влиза "Отговорност при тероризъм" – отговорност към трети лица.

Интерконекторът Гърция-България е свързван с гръцката национална газопреносна система (DESFA S.A.) и с Трансадриатическия газопровод (TAP AG) в района на Комотини (Гърция), както и с българската газопреносна система ("Булгартрансгаз") в района на Стара Загора. По газовата връзка България получава азерски природен газ, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 27 процента от потреблението в страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.

Освен това над 10,4 мегаватчаса са пренесени по газовия интерконектор Гърция-България от пускането на газопровода на 1 октомври 2022 г.

Общият капацитет на интерконектора е 3 млрд. куб. м годишно, като 1,57 млрд. куб. м са резервирани по дългосрочни договори с продължителност до 25 години. Останалият капацитет успешно се предлага на търгове за различни периоди на европейските платформи PRISMA и RBP.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст