Шанс за България в Шенген: Какви са ползите?
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
Избирайте внимателно, за да сте във форма
Храната е особено важна за човешкия организъм. Чрез нея той получава вещества, които са му нужни, за да функционира нормално и да бъде здрав. В това, което консумираме обаче има и вещества, които вредят на нашето здраве. В много от храните, които са в менюто ни, има добавена захар. Ето с какво да се съобразим:
Колко захар на ден препоръчва СЗО?
Според Световната здравна организация, идеалните пропорции за консумация са до 25 грама на ден. Това всъщност представлява пълна супена лъжица захар или шест малки чаени лъжички.
Съвет №1: По-добре плод отколкото сок
Според изследване, направено от Showbizz Daily, захарта от цели плодове не е толкова вредна. Когато обаче се изцедят, ние ги метаболизираме като свободни захари. Последните трябва да се приемат с още по-голямо внимание.
Съвет №2: Погрижете се за закуската си
Има места по света, където е обичайно след събуждане да се ядат конфитюри, шоколадови бонбони, сладки, кисели млека и др. По-добре е обаче да заложите на здравословни солени храни като зеленчуци и яйца, като същевременно намалите количеството захар във вашите напитки.
Съвет №3: Внимавайте със сосовете
Приготвянето на домашни сосове е най-здравословният начин да ги употребявате. Това се дължи на факта, че фирмите, предлагащи сосове като кетчуп, добавят голямо количество захар, за да подобрят вкуса им и да балансират киселинността на домата.
Съвет №4: Пазете се от замразени пици
Има много предварително приготвени храни с високо съдържание на захар, включително солени като замразените пици. Преди да изберете някоя от тях в магазина, задължително проверете какво пише на опаковката.
Съвет №5: Бъдете нащрек за напитки, в които присъства млякото
Ако вместо краве, употребявате соево, бадемово или други заместители на млякото, имайте предвид, че те съдържат захар. Една бадемова напитка например може да съдържа до 20 грама захар в една чаша.
Съвет №6: Без енергийни напитки
Ако традиционните безалкохолни напитки са истинска планина от захар, то енергийните напитки могат да съдържат още повече. Според експертите, в тях има до 52 грама захар, така, че по-добре е да ги избягвате.
Съвет №7: Салатеният дресинг също влиза в тази графа
Когато ядете салата, внимавайте със съставките, които добавяте към нея, особено с дресинга. Специалистите са категорични, че балсамовият оцет също съдържа захар, макар и в по-малки количества. Добре е да знаете всички продукти, от които е направен самият дресинг.
Съвет №8: Намалете меда и сиропа
Много проучвания показват, че медът е полезен, освен това е вкусен, но и с него не трябва да се прекалява. 85% от състава му е захар. При сиропа и другите подсладители проблемът е сходен.
Съвет №9: Четете етикетите
Много е важно да обръщаме внимание на информацията за съставките на храната, която купуваме. Вместо думата захар, компаниите използват синоними като фруктоза, захароза, лактоза, глюкоза и нишесте. Всички това е захар!
Съвет №10: И сладоледът под обстрел
Кой не обича сладолед?! Оказва се, че обикновеният съдържа най-малко 21 грама захар. Ако го добавим към останалите храни, които приемаме през деня, вече сме надхвърлили препоръчителното количество от 25 грама, без дори да сме започнали с нещо друго.
Съвет №11: Залагайте на натурални кисели млека
Въпреки че не бихме го очаквали, нискомасленото кисело мляко обикновено има по-високо съдържание на захар. За да заменят мазнините, фирмите използват захар, за да запазят неговата текстура и вкус. Затова внимавайте, когато избирате вашето кисело мляко и четете внимателно етикета!
Съвет №12: Вземете черния шоколад
Ако искате да ограничите захарта, тогава в шкафа ви задължително трябва да имате 70% черен шоколад, замествайки останалите видове. Обикновено в него има до 5 грама захар. Това е приемливо лакомство, ако през целия ден не сте прекалили с други сладки изкушения.
Съвет №13: Сменете любимия си десерт с плод
Сладкишите са предпочитани от всички и понякога е много трудно да се откажем от тях. Ако обаче искате да сте във форма, заменете своя любим сладкиш с плодове. Това е най-здравословният десерт от всички. Така че най-добре оставете сладките за специални поводи.
Съвет №14: Хапвайте традиционен хляб
Топлият хляб от пекарната е много по-подходящ за консумация в сравнение с хляба или бриошите, които се продават в супермаркетите. В последните доста често има високи количества захар.
Съвет №15: Вкусът не струва вашето здраве
Въпреки че е вкусна, захарта не трябва да е по-важна от вашето здраве. Намаляването й е важно, за да можем да се грижим за себе си. Така че нека внимаваме какво хапваме всеки ден.
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Тези градове са отлични в насърчаването на положителен баланс между работа и личен живот