Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Другият важен въпрос е дали има достатъчно пари за профилактични прегледи
Около 2 милиона българи не ходят на профилактични прегледи. Отново се повдига идеята за глоба на пациентите, които в рамките на календарната година не са посетили своя личен лекар. Въпросната глоба е записана в Закона за здравето, но в действителност не се налага.
"Ние сме лекари и който е дошъл с искане за профилактичен преглед, му е направен. За колегите беше много важно, че изследванията и консултациите, които се правят според този профилактичен преглед, са извън регулаторен стандарт", казва заместник-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.
Лекарите никъде по света не налагат глоби, а подават информация към институциите, заяви той пред БНТ. Оттам нататък, чрез националната здравна информационна система, всяка институция може да си направи съответните анализи. Д-р Брънзалов призова хората да отидат на профилактичен преглед при личния си лекар.
"В тези прегледи са включени много важни изследвания и консултации, скринингови програми, по които се изготвя профилактична карта, пресмята се рискът от развитието на най-важните и социално значими хронични заболявания, които водят до смърт и се хващат в много ранен стадий", добани той.
Според него системата за профилактика може да заработи само чрез уведомяване на обществото. Обясни, че задължителните прегледи в службите по трудова медицина не могат да заменят този при личния лекар.
Д-р Брънзалов посочи, че преди пандемията редовно е задължавал служителите си да търсят пациентите за профилактични прегледи и смята, че и останалите лични лекари трябва да го правят.
Има ли достатъчно пари за профилактични прегледи?
Контролът върху парите е едно от нещата, от които биха могли да се възползват гражданите, но истинската цел на дигиталното здравеопазване не е финансова. Целта е да има все повече и по-навременна медицинска грижа, каза д-р Станимир Хасърджиев - председател на Националната пациентска организация и председател на УС на Българската асоциация за персонализирана медицина пред БНР.
Запитан ще сработи ли механизмът с глобите, за да ходят повече хора на профилактичен преглед, в предаването "Преди всички" Хасърджиев заяви, че стимулите биха по-ефективни от наказанието.
"В момента това, което се случва, е да се плашат гаргите", добави Станимир Хасърджиев. Според него в бюджета на Здравната каса няма заделени средства всеки български гражданин да отиде на такъв преглед и политиците много добре знаят това.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб