
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
ТОП 5 идеи, които спестяват потреблението на ток
Напоследък се говори много за това как страната ни предоставя електрически уреди за отопление, за да спести въглеродните емисии и да направи въздуха в градовете ни с една идея по-чист, както и да спести огромните количества консумиран ток. Тази практика е доста по-развита в много страни в ЕС като гражданите там получават стимули и при намалението на употребяваната енергия.
Защо е важно? В този момент, когато целият ЕС говори за пестене на енергия с поне 15%, има няколко фактора, които могат да помогнат за създаване на по-енергийно ефективен дом. И да, тези предложения няма да намалят качеството на живот и да ви върнат в по-миналия век.
Саниране
През последните години държавата похаричи над 2 млрд. лв за саниране на стари панелени жилища с цел постигане на по-добра енергийна ефективност. Тук е важно колко качествено са извършените ремонтите и дали изобщо ще се достигне така обещаваното от не едно правителства намаление на енергията с 30%.
Нови електрически уреди
С един нов хладилник може да се постигне много по-голяма ефективност, но при по-голяма първоначална инвестиция. Понижаването на консумацията на уреда само със 100 вата означава 15 лв. по-малко на месец. А това прави близо 30% от средните месечни сметки за ток през пролетта и есента.
Самата температура, която хладилниците и фризерите поддържат също е от значение, защото всеки градус надолу се изразходва почти 11% повече електроенергия по данни на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Поради тази причина новите уреди имат дигитални терморегулатори.
Миялните машини от клас А и нагоре изискват около 1 кВТч електричество и 10 литра вода за измиване за едно зареждане.
Анализ на индикаторите на водомерите за топла и студена вода ни позволява да заявим, че за една „сесия“ на ръчно измиване се изразходват около 70–75 литра топла вода и 30–40 литра студена вода. Разбира се, това количество може да бъде леко намалено, ако периодично отваряте и затваряте водата (например, докато миете чинии). Подобни спестявания обаче ще увеличат времето на процедурата и изискват много усилия. Според инструкциите за съдомиялната машина, взети като предмет за сравнение, дебитът за един цикъл трябва да бъде приблизително 9 литра студена вода. Реалната консумация (зададена с помощта на глюкомера) е 10 литра.
При готвенето могат да се постигне ефективност дори без нови уреди. Правилното използване на готварски и микровълнови пречки може да спести до 20% енергия. По-малките уреди за варене на яйца, кафе машини, ел.кани изразходват по-малко енергия от готварската печка, затова при извършване на някои от дейностите на тях и спестяването на пускането на печката, е добър вариант.
Смесители, вместо кранчета
Много енергийни скперти изтъкват, че обикновените смесители в банята и кухнята намаляват консумацията на вода и енергия, т.к. се намалява времето за смесване на топла и студена вода.
Използвайте по-малки телевизори
Няма човек на тази планета, който да не знае, че старите кинескопи, LCD и плзами изразходват много повече енергия от новите LED телевизори. Проблемът тук е че с падащите цени на тези уреди хората решават да имат все по-големи телевизори, което неутрализира ефективността значително. Така например, ако сменим 32-инчовия теелвизор с 55-инчов екран, това може да доведе до покачването на изразходваната енергия с 50-70%.
Умни решения
Използването на "умни" контакти за управление на електроуреди, релета за щори, датчици за отворен прозорец, не са просто да се хвалим пред приятели, а и да ни помогнат да намалим разходите за отопление. Интелигентните измерватели устройства позволяват данните за потреблението да бъдат сравнени с предишни периоди, а новите системи могат да подготвят доклади, които да получаваме по мейл.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините