1 USD
1.83147 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,613.2

"Преиграваш": Дори жените все още не разбират платения отпуск заради болезнен цикъл

"Преиграваш": Дори жените все още не разбират платения отпуск заради болезнен цикъл

Видео на Антония Сарафова по темата стана вайръл в TikTok

“Айде, айде, все едно аз не съм била в цикъл“, „Преиграваш“, „Не боли чак толкова“, са само част от коментарите на жени под видеото на Антония Сарафова, която разкрива последиците върху работното си ежедневие, разбито от поредния болезнен цикъл. Видеото в TikTok набира близо 500 хил. гледания за отрицателно време, а коментарите са на двата полюса.

  • Ще ни уволнят ли от работа?
  • Притесняватли се жените да споделят на мениджърите си, кога са в цикъл
  • Има ли аспект на дискриминация?
  • Опитът на Испания в отпуск по време на цикъл
Снимка: iStock

Засягаме тази тема, защото по-голямата част от работещите жени страдат от менструални болки, които са толкова силни, че могат да се отразят на представянето им в професионален план. Според проучване на най-големите синдикати в Австралия, три от четири жени смятат, че не могат да говорят с мениджъра си за това или да поискат по-гъвкаво работно време. 75% от жените в проучването казват, че страдат от болезнена менструация. 73% от тях казват, че менструацията им е толкова болезнена, че не могат да се съсредоточат и това е влияе на способността им да изпълняват работата си.

Снимка: Антония Сарафова

След като официално Испания прие възможността жените да получат няколко дни платен отпуск в болезнения си период, темата буквано бе поставена „на масата“ в много страни по света.

„Направих видеото без да знам, че в Испания са въвели такъв вид отпуск. Като създател на съдържание, реагирах на база емоциите ми в момента. Налага ми се да работя или уча всеки път, когато съм с толкова силни болки и просто заснех видеото. Оказа се, че много жени се интересуват от темата и то бързо стана много популярно“, каза Антония за businessnovinite.bg

Снимка: iStock

Изненадата при нея идва най-вече от коментарите, които са на двата полюса. Много такива в подкрепа на отпуска за менструация и други – против.

„Проблемът е, че жените са разделени в мненията си и много от тях ми написаха, че са против това. Смятам, че в България подобно решение да се направи отпуск по време на болезнените дни ще бъде приет първоначално негативно, защото дори жените не го разбират и като мениджъри и като служители“, добавя Антония, която е само на 22 години и ни разказва, че тя тепърва открива темата с цикъла и как той влияе на собственото ѝ ежедневие.

Около 34% от жените в проучванията казват, че не смятат, че техният мениджър ще разбере такова нещо, а другата една трета, че това може да се отрази негативно на кариерата им или на начина, по който ги гледат на тях на работно място. Всеки пети се опасява, че няма да му повярват.

От друга страна, това „предимство“ може да повлияе и дискриминационно от гледна точка някои работодатели да решат да не наемат жени, защото предварително те ще знаят, че служителите им ще отсъстват поне по 3 дни през месеца, а от друга гледна точка, поставете се на мястото на жените в менопауза…

Снимка: Антония Сарафова

„Със сигурност съществуват такива опасности, но при жените винаги го има и фактора с майчинството и работодателя винаги може да има едно наум, че след 2 месеца служителката му може да бъде бременна“, казва Антония.

Много момичета споделят в коментарите под видеото, че работодателят им ще ги уволни веднага, ако решат да си тръгнат от работа поради такава причина.

„Аз съм имала щастието да работя хоум офис, но съм била и на работно място, на което нямаше проблем да се прибера, ако се почувства зле. Разбирам, че много хора, които не работят на гъвкави смени не могат да се справят“, добавя тя.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии