БНБ за bTV: Ще се отрази ли фалитът на американските банки на нашата банкова стабилност?

Попитахме БНБ как ни влияят събитията и сътресенията във финансовата система на САЩ

През последните няколко дни финасовата и банковата стабилност на няколко американски банки бе поставена под въпрос след като 16-тата по големина в САЩ Silicon Valley Bank, която се фокусираше върху финансиране на стартъпи, фалира. Тя е и най-голямата фалирала банка в САЩ след финансовата криза от 2008г.

Попитахме БНБ как събитията и сътресенията във финансовата система на САЩ ще се отразят на нашата банкова стабилност. 

"Фалитът на американски банки през последната седмица няма да се отрази на банките в България. Както кредитните институции с местно акционерно участие, така и дъщерните банки на европейски банкови групи под надзор на Европейската централна банка нямат директни експозиции към американски институции и инструменти, повлияни от кризата", казаха пт БНБ за bTV. 

По техни думи природата на настоящата банкова криза в САЩ е различна от тази през 2008 г., защото европейската банкова система не работи с американския пазар и неговите инструменти по начина, по който е работила тогава.

"Поради това преносът на негативно влияние в Европейския съюз (ЕС) става не по линията на директна загуба на база инвестиции в американски книжа, а основно чрез промяна в усещането за риск сред инвеститорите в акции на европейски банки", казват от БНБ. 

Според българската финансова институция, за разлика от предходната криза американските власти реагираха бързо и мащабно, в резултат от което депозантите (в това число и негарантираните депозити) не поемат загуби.

Според финансистите няма нужда България да приема специални превантивни мерки, защото политиката на Българската народна банка е превантивна и консервативна сама по себе си. Това означава, че се поддържат капиталови буфери и ликвидност със стойности, които в момента са едни от най-високите в ЕС.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст