НАП ще ни уведомява с писма или телефонни обаждания за необявени или неточно декларирани доходи
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни
Газопроводът създава изцяло нов маршрут през България за транспортиране на природен газ
За първата половина на 2023 г. през интерконектора са пренесени над 7,8 млн. мегаватчаса, 80% от капацитета за следващата газова година е успешно резервиран, съобщават от оператора ICGB, отговорен за търговската дейност на газопровода.
Общо 12,7 Mwh са количествата природен газ, транспортирани през газопровода IGB от въвеждането на интерконектора в търговска експлоатация на 1 октомври 2022 г. до края на юни 2023 г. IGB се свързва директно с Трансадриатическия газопровод (TAP), което прави България част от Южния газов коридор и дава възможност за достъп до сигурни доставки на природен газ от диверсифицирани източници както за страната, така и за по-широкия регион.
„Само за първите 6 месеца на 2023 г. транспортираните количества възлизат на общо 7,8 млн. Mwh. Това се равнява на 669 милиона нормални кубически метра”, съобщиха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас. По думите им в момента интерконекторът, който свързва преносните мрежи на Гърция и България, има общо 22 регистрирани потребители.
Към момента газопроводът оперира с общ капацитет от 3 млрд. куб. м. годишно. 1,57 млрд. м3/г вече са резервирани по дългосрочни договори с продължителност до 25 години. Останалият капацитет се предлага на търгове за различни периоди на двете европейски платформи PRISMA и RBP. В началото на месец юни приключиха успешно търговете за годишен капацитет, като с това 80% от общия капацитет на IGB за следващата газова година (2023-2024) вече е резервиран.
Наскоро независимият преносен оператор ICGB, отговорен за търговската дейност на газопровода, стартира процедура за добавен капацитет с цел да проучи интереса на пазара към увеличаване на капацитета на междусистемната връзка до 5 млрд. м3/г.
Газопроводът IGB създава изцяло нов маршрут през България за транспортиране на природен газ от нови източници до редица страни, включително до Молдова и Украйна.
Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се реализира от смесеното инвестиционно дружество „Ай Си Джи Би” АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери БЕХ ЕАД (50%) и IGI Poseidon (50%). Съакционерът IGI Poseidon e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката компания DEPA International Projects S.A. (50%) и италианската енергийна група Edison S.p.A (50%).
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно