
Ще се вдигне ли цената на парното в София с 24%?
Каква е предложената цена на топлинната енергия?
Газопроводът създава изцяло нов маршрут през България за транспортиране на природен газ
За първата половина на 2023 г. през интерконектора са пренесени над 7,8 млн. мегаватчаса, 80% от капацитета за следващата газова година е успешно резервиран, съобщават от оператора ICGB, отговорен за търговската дейност на газопровода.
Общо 12,7 Mwh са количествата природен газ, транспортирани през газопровода IGB от въвеждането на интерконектора в търговска експлоатация на 1 октомври 2022 г. до края на юни 2023 г. IGB се свързва директно с Трансадриатическия газопровод (TAP), което прави България част от Южния газов коридор и дава възможност за достъп до сигурни доставки на природен газ от диверсифицирани източници както за страната, така и за по-широкия регион.
„Само за първите 6 месеца на 2023 г. транспортираните количества възлизат на общо 7,8 млн. Mwh. Това се равнява на 669 милиона нормални кубически метра”, съобщиха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас. По думите им в момента интерконекторът, който свързва преносните мрежи на Гърция и България, има общо 22 регистрирани потребители.
Към момента газопроводът оперира с общ капацитет от 3 млрд. куб. м. годишно. 1,57 млрд. м3/г вече са резервирани по дългосрочни договори с продължителност до 25 години. Останалият капацитет се предлага на търгове за различни периоди на двете европейски платформи PRISMA и RBP. В началото на месец юни приключиха успешно търговете за годишен капацитет, като с това 80% от общия капацитет на IGB за следващата газова година (2023-2024) вече е резервиран.
Наскоро независимият преносен оператор ICGB, отговорен за търговската дейност на газопровода, стартира процедура за добавен капацитет с цел да проучи интереса на пазара към увеличаване на капацитета на междусистемната връзка до 5 млрд. м3/г.
Газопроводът IGB създава изцяло нов маршрут през България за транспортиране на природен газ от нови източници до редица страни, включително до Молдова и Украйна.
Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се реализира от смесеното инвестиционно дружество „Ай Си Джи Би” АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери БЕХ ЕАД (50%) и IGI Poseidon (50%). Съакционерът IGI Poseidon e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката компания DEPA International Projects S.A. (50%) и италианската енергийна група Edison S.p.A (50%).
Каква е предложената цена на топлинната енергия?
Българският паспорт дава безвизов достъп до 172 страни
Изплащането ще бъде удължено заради Великден