
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Това изглежда донякъде странно, защото проучванията показват, че дигиталните номади обикновено предпочитат крайбрежните градове
Разположен живописно в подножието на Пирин планина, Банско бавно, тихо и методично се превърна в един от най-важните центрове за работа от разстояние в света през последните години.
В края на миналата година дори BBC публикува статия, специално посветена на развиващата се инфраструктура на малкото българско градче, което привлича дигитални номади от цял свят.
„В момента 10% от хората, които живеят в Банско са дигитални номади. Това е велико постижение“, каза за bTV Бизнес Новините Емил Шекерджийски, собственик на коуъркинг пространство в града.
Населението на града е около 10 000 души, като предприемачите със свободни професии изпълват пространството с разговори на езици от иврит до японски. Търсачите на приключения са толкова много, че дори в града се сформира ежегоден фестивал на дигиталния номадски живот Bansko Nomad Fest.
Според онлайн ресурса Nomad List, градът е „най-постоянно нарастващият център за работа от разстояние“ в света през последните пет години. От 2018 г. той е нараснал с 231%, повече от Варшава, Мадрид и любимия на технологичните медии Талин.
Това изглежда донякъде странно, защото проучванията показват, че дигиталните номади обикновено предпочитат крайбрежните градове (Лисабон, Барселона), островите и плажните дестинации (Мадейра, Канарските острови, Бали). И така, защо все повече хора се насочват към малък вътрешнопланински курорт в България?
Историята започва с Матиас Цайтлер, немски предприемач, който идва в Банско през 2016 г., докато проучва места за създаване на коуъркинг пространство. Цайтлер е привлечен от естествената красота на района и неговите практически предимства: бърз Wi-Fi, достъпни разходи за живот и ниски данъци – които, само с 10% лични и корпоративни, са сред най-ниските в Европа.
„Дойдохме тук през лятото с няколко приятели, наехме къща и решихме, че това може да е добро място за наша база“, каза Цайтлер. През 2016 г. той отвори първото коуъркинг пространство в града, Coworking Bansko, което се разрасна бързо, а през 2020 г. стартира Bansko Nomad Fest, чиито 729 налични билета бяха разпродадени за броени дни.
„Ние много пъти искахме да влезем в Банско, но не искахме да се конкурираме с тях (Coworking Bansko), защото те са го създали и затова най-логично беше да ги купим, да им оставим малък дял и да го надградим с допълнителни услуги“, казва Емил Шекерджийски, създател на Networking Premium Coworking, който наскоро постави компанията си в списъка на онези, които оперират в малкото градче.
Банско вече е дом на повече от 300 дистанционни работници всеки месец, като населението нараства по време на ски сезона. Въпреки че прекарването на сутринта на пистите и работата до обяд със сигурност е част от привлекателността, Банско отговаря и на други изисквания. След като снеговете се стопят, горите, тюркоазените езера и скалистите върхове на съседния Национален парк Пирин, включен в списъка на ЮНЕСКО, предлагат изобилие от възможности за отдих на открито, от пешеходен туризъм до колоездене и конна езда.
Имотите са евтини за западните стандарти и въпреки че цените растат, те остават достъпни – апартамент с една спалня струва 40 000-70 000 евро. (Всеки може да си купи апартамент в България, но само жителите могат да купуват земя.) Месечният наем също е сравнително евтин (апартаментите с една спалня струват 300-500 евро).
Според Ели Цонева, местен брокер на имоти в Plus Property, цитирана от BBC, номадите правят около 5% от продажбите в Банско, като други чуждестранни инвеститори доминират пазара.
Що се отнася до Цайтлер, той преследва собствената си мечта: трансформира огромен, изоставен хотел от комунистическата ера в близката гора в най-доброто обществено жилищно пространство за дигитални номади. С 200 жилища, лоби на много нива, плувен басейн и панорамни гледки, проектът ще бъде продължен от Емил, който казва, че бъдещето на споделените пространства за работа са споделените пространства и за живот и партита, както е в Банско.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините