1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Българките, които покориха Формула 1: Три истории за скорост и инженерно майсторство

БГ Бизнес

Това са българските умове зад най-бързите коли в света

Формула 1 е свят на свръхбързи болиди, технологии от бъдещето и безмилостна конкуренция. Там, където решенията се вземат за части от секундата, а инженерната мисъл е също толкова важна, колкото и уменията на пилотите. В тази високооктанова надпревара българският принос не се ограничава само до феновете пред телевизорите – три българки не просто влязоха в този мъжки свят, но и го променят отвътре.

Днес ви разказваме историите на Цветелина Мавродиева, Зоя Иванова и Десислава Пейчева – три напълно различни жени с едно общо нещо: страст към Формула 1 и желание да оставят своя отпечатък в света на високите скорости.

Цветелина Мавродиева: От Белица до Формула 1

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Ако някой беше казал на малката Цвети от Белица, че един ден ще работи рамо до рамо с гениите в Red Bull Racing, тя сигурно щеше да се засмее. Но днес тя e част от най-успешния отбор във Формула 1.

От малка обича математиката и физиката, а интересът ѝ към самолетите я отвежда в Университета в Саутхемптън, където завършва „Аеронавтика и астронавтика“. Две жестоки интервюта и много упорит труд по-късно, Цвети получава шанс да стане инженер в Ред Бул.

Снимка: Lap.bg

Винаги ми е било мечта, но никога не съм дръзвала да помисля, че някой ден ще се докосна до човек, който работи във Формула 1 или дори, че аз самата ще посетя фабрика на отбор“, казва тя в интервю пред БНТ.

От профила й в LinkedIn разбираме, че преди да започне работа за отбора на Red Bull, Мавродиева кара едномесечен стаж в Lufthansa Technik, а преди това – три месеца, отново стаж, в DC White Consulting Engineers.

Във Формула 1 тя е инженер-дизайнер, което означава, че от нея зависи каква ще бъде формата на аеродинамичните повърхности на болида. Това включва абсолютно всички повърхности, които са в контакт с въздуха – крилата, носа.

Зоя Иванова: Аеродинамичният гений на Alpine F1

Зоя Иванова е третата българка, която става част от скоростния свят на Формула 1. Тя е един от инженерите по аеродинамика, които правят болидите на звездите на Alpine F1 – Естебан Окон и Пиер Гасли в сезона 2023 по-бързи и безопасни. На 27 години вече е инженер, изследовател и иноватор, защитава докторска дисертация за звука при самолетите, съобщава БТА.

„Със семейството ми гледахме Формула 1 и винаги ми е било интересно как аеродинамиката помага на отборите да бъдат по-бързи. В началото беше невъзможна цел, но когото пристигнах в Англия да уча нещата изглеждаха много по-достижим и мечтата много по-ясна.“, казва Зоя в интервю в Преди обед.

От профила й в LinkedIn разбираме, че към момента тя не работи в отбора на Alpine, а има своя собствена компания Aero-Z Technologies.

Десислава Пейчева: От гимнастиката до високите скорости

Формула 1 е като гимнастиката – изисква прецизност, концентрация и желязна дисциплина. Десислава Пейчева знае това по-добре от всеки друг, защото преди да влезе в моторните спортове, тя е състезателка по естетическа гимнастика.

Тя е световна вицешампионка по естетическа групова гимнастика, но след края на спортната си кариера решава да преследва друга мечта. Завършва спортен бизнес мениджмънт в Монако, започва работа във Формула Е, а после попада в Уилямс, който е един от най-легендарните отбори в историята на Формула 1.

Но вместо да настройва болиди, нейната работа е да намира партньори и да осигурява спонсори – без които състезанието просто не може да съществува.

Българското влияние върху най-бързия спорт

Цвети, Зоя и Деси са три българки с три напълно различни истории, но един и същи резултат: доказват, че в най-престижния моторен спорт има място и за нас. Формула 1 винаги е била синоним на иновации и нови хоризонти. А тези три жени показват, че бъдещето принадлежи на смелите. Днес те променят играта, а утре може някой друг българин да ги последва.

И кой знае следващият световен шампион във Формула 1 може да кара болид, разработен от български инженери. Или пък ще бъде първият български пилот на стартовата решетка?

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук