Тези 5 души най-вероятно ще станат трилионери след Илон Мъск (СНИМКИ)

На 29 септември 1916 г. вестниците в целия свят обявяват кой е първият милиардер в света, а днес говорим за трилиони

 

На 29 септември 1916 г. вестниците в целия свят обявяват нов рекорд в големината на богатството, смятан някога за недостижим: първия милиардер в света.

Standard Oil Company достигна 2014 долара за акция, превръщайки първия си човек в милиардер“, пише New York Times, добавяйки, че високата цена на акциите на Standard Oil ще направи Джон Д. Рокфелер почти със сигурност милиардер."

В днешни пари Рокфелер би притежавал 340 млрд. долара, което го прави най-богатия човек в света до момента. 

Повече от век след първия американски милиардер (в измерими долари), въпросът кой ще бъде първият, достигнал новия рекорден статус - трилионер - продължава да вълнува. Редица компании вече са постигнали това, като последната, която премина границата от 1 трилион долара малко преди 94-ия рожден ден на своя основател Уорън Бъфет е Berkshire Hathaway. Nvidia, например, стигна пазарна оценка от 2,6 трилиона долара, след като влезе в 13-цифрения клуб миналата година.

Но какво можем да кажем за физическите лица? Основателят и главен изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск вероятно ще бъде първият трилионер, според нов доклад на Informa Connect Academy, който прогнозира статута на богатството въз основа на средния годишен темп.

В момента Мъск е най-богатият човек в света с 251 милиарда долара според индекса на милиардерите на Bloomberg. Connect Academy прогнозира, че той ще стане трилионер през 2027 г., ако приемем, че богатството му продължи да расте със среден годишен темп от 110%.

Вторият, който ще достигне статут на милиардер, според доклада, ще бъде индиецът Гаутам Адани, основател на конгломерата Adani Group. Ако Adani запази годишния си темп на растеж от 123%, в доклада се казва, че ще бъде трилионер през 2028 г.

Снимка: EPA
Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на Nvidia, чието състояние скочи от 3 милиарда долара до повече от 90 милиарда долара за пет години, ще стане трилионер до 2028 г.. Неговото богатство ще трябва да продължи да расте със среден годишен темп от 112%, за да достигне статута на трилионер. Акциите на Nvidia вече са нараснали с около 115% тази година.

Снимка: Reuters

Четвърти в списъка е индонезийският Прайого Пангесту, основател на индонезийския енергиен и минен конгломерат Barito Pacific. Докладът прогнозира, че Пангесту може да достигне статут на трилионер до 2028 г.

Изпълнителният директор на LVMH Бернар Арно в момента е най-богатият европеец и третият най-богат човек в света с малко под 200 милиарда долара. В доклада се посочва, че кралят на лукса може да стане трилионер някъде през 2030 г., заедно с основателя на Facebook Марк Зукърбърг.

Снимка: istockphoto.com
"Аутсайдерите"

Някои настоящи милиардери, които изглеждат като силни претенденти за бързо достигане до четирицифрения клуб, не влизат в топ 10.

Снимка: Getty Images
Джеф Безос, който в момента е вторият най-богат човек в света с 200 милиарда долара, според Bloomberg, е 12-ти и няма да стане трилионер до 2036 г. Лари Пейдж и Сергей Брин, основателите на Google, също ще трябва да изчакат 12 години, за да станат трилионери – въпреки че AI може да ускори техния възход.

Има ли Рокфелер наследници в България? 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст