Проучване: Плащането в кеш ни прави по-щастливи
Когато плащаме с кеш, финансовата ни отговорност е много по-голяма
Невинаги можеш да задържиш това, което си намерил
Намирането на скрито съкровище може да донесе слава, а често и богатство. Но за съжаление понякога търсенето му идва с уловка. Има хора, които случайно или с намерение могат да ги достигнат, но не успяват да ги задържат за дълго време и трябва да ги върнат на собствениците им. Ето няколко такива ситуации:
Сандък със съкровище на викингите
Съкровището от Куердейл е намерено през 1840 г. от двама работници край река Рибъл в Куердейл, близо до Престън в Ланкашир (Англия). Най-голямото викингско съкровище, открито в Европа, представлява заровен оловен сандък с над 8600 безценни предмета, включително английски, франкски, скандинавски и куфийски монети, както и викингски пръстени, амулети и ръкавици.
Малки костни игли предполагат, че съкровището е било разпределено и събрано с течение на времето, докато ирландско-скандинавските и ново изсечените йоркски викингски монети показват, че сандъкът е бил заровен между 905 и 910 г. Най-правдоподобната теория е, че съкровището е военно и е събрано от ирландско-скандинавски викинги, предназначено за плащане на армия. Разследване обявява кралица Виктория за негов собственик. Съдържанието му е подарено на Британския музей.
Златни кюлчета, намерени от строителите
През 2014 г. строители подравняват терен за разширение в района на Юр, близо до Нормандия. Тогава те откриват 16 златни кюлчета и около 600 златни монети (б.а. - от периода между 1924 г. и 1927 г.), всички на стойност около 900 000 евро. Всичко това днес възлиза на около $1.2 млн. Съкровището вероятно е заровено по време на Втората световна война. Собственикът на земята не разкрива никакви подробности за него, докато не се свърза с полицията, и по-късно казва пред френски журналисти:
“Спомням си, че им казах на шега: Ако намерите съкровище, уведомете ме, но нямах идея, че това ще стане.”
Строителите са обвинени в кражба, след като опитали да продадат намереното на колекционер, а последният е задържан за боравене с крадени стоки, което той отрича.
Пари и оръжия от ерата на Депресията
След закупуването на полуразрушен имот във Финикс, щата Аризона, Сарина Дженингс и Клинтън МакКалъм наемат фирма, която да го ремонтира през 2008 г. По онова време работник открива кутии с артилерийски муниции, пълни с долари и оръжия от епохата на Депресията в стените на кухнята и банята. Съкровището е оценено на $500 000, което се равнява на $730 000 днес. Собственикът на фирмата скрил намереното от своя работник, но последният докладвал на Сарина Дженингс и Клинтън МакКалъм, които се обадили в полицията. След като е намерено от властите, съдът отсъжда те да бъдат върнати на децата на бившия собственик на имота Робърт Спан.
Потънали монети, намерени на кораб
През 2007 г. американският ловец на антики Боби Притчет и неговата компания, известни с находките си край бреговете на Флорида, попадат на сребърни и златни монети на стойност $500 млн., разпръснати на дъното на океана близо до Гибралтар. Това възлиза на над $750 млн. в наши дни. Компанията използва високотехнологични роботи, за да претърсва морското дъно, преди да изпрати близо 600 000 сребърни и златни монети, както и други артефакти обратно във Флорида, за ужас на испанското правителство. Всъщност, противоречивото транспортиране на съкровището до САЩ е наречено проектът “Черен лебед”, за да се прикрие местонахождението му.
Монетите, сечени в Лима (Перу), съвпадат с товара, за който се смята, че е превозван от испански кораб, потънал край бреговете на нос Мери в Португалия през 1804 г. Испанското правителство съди компанията, тъй като вярва, че корабът е военноморски, а не търговски, за какъвто Притчет и неговият екип твърдят, че е. Това би променило становището дали е отворен за търговски разкопки. След петгодишна съдебна битка съдия постановява, че монетите принадлежат на Испания и на потомците на 250-те испански моряци, потънали с кораба.
Водолази откриват златни монети
Член на група за гмуркане в Кесария (Израел) забелязва нещо лъскаво на морското дъно през февруари 2015 г. Първоначално, водолазът помислил, че това може да е блясък от опаковка, но всъщност той намира златна монета с арабски шрифт от двете страни. Незабавно са известени властите и водолази им помогат да извлекат общо 2000 монети, датиращи от около 1600 години. 24-каратовите монети са в почти перфектно състояние и Израелският орган за антики описва стойността им като "толкова ценни, че са дори безценни".
Смята се, че "уловът" е от корабокрушение и официално е собственост на държавата, като няма такса за намирането му под юрисдикцията на израелската страна. Въпреки това, оттогава водолазите са работили с Антикварния орган, за да търсят още останки от кораби по крайбрежието на Израел.
Копие на Закона за правата в САЩ, принадлежащ на Северна Каролина
От 13-те ръкописни копия на Закона за правата, дадени на съществуващите щати и едно на централното правителство през 1789 г., четири в момента все още липсват. Историци вярват, че войник е откраднал копието на Северна Каролина като сувенир през 1865 г. и след това го е заложил при търговец на зърно в Охайо за $5 (б.а. - еквивалента на около $80 в днешни пари). Няколко опита за насилствено връщане на документа се провалят през следващите 140 години, докато ФБР най-накрая го конфискува при операция през март 2003 г.
Колекционер на изкуство със стотици откраднати картини
“Гарлит Троув” е колекция от над 1500 картини, които са открити при обиск на полицията в къщата на търговеца Корнелиус Гурлит през 2002 г. Последният вероятно ги е получил от баща си Хилдебранд Гурлит, който е търговец на изкуство, нает от нацистите. Произведения на изкуството, дело на Матис, Пикасо, Сезан и Реноар, са поставени в чекмеджета и оставени зад шкафовете в дома на Гурлит. Няколко от тези шедьоври са върнати на наследниците на собствениците им, които са издирени от Немската фондация за изгубено изкуство.
Древни индийски артефакти, които са откраднати
През юни 2019 г. колекционер на произведения на изкуството от Лондон се обръща към Министерството на вътрешната сигурност на САЩ, за да предаде два артефакта. Това са варовиков релеф, за който се смята, че е от 1-ви век след Христа, и бронзова фигура на Кришна от 17-ти век. Впоследствие се разбира, че културното съкровище е откраднато от контрабандиста Субхаш Капур. Смята, че те са взети от храм в южния щат Тамил Наду, а стойността им е около $143 млн. през 2016 г. Към момента те са с цена от $190 млн. Статуетките са върнати на Индия официално през 2019 г., в Деня на независимостта на страната (б.а. - 15 август). През 2022 г. Капур е осъден на 10 години затвор.
Златни монети от 17-ти век, намерени при разкопки
През 2007 г. Терънс Касъл копае езеро за жаби в градината си в Лондон, когато случайно попада на заровен стъклен буркан. В него той намира 80 американски монети с двоен орел, датиращи от 1854 г., изчисляващи се до $167 000 през 2024 г. Касъл докладва находката на Британския музей и след разследване монетите са свързани с Макс Сулцбахер, който е живял в Израел. Оказа се, че монетите са принадлежали на неговите предци, - Сулцбахер (б.а. - еврейско семейство, избягало в Англия през 1938 г. и установило се в Лондон).
Златни кюлчета в градината
Във френския град Роан семейство открива шест златни кюлчета в градината си през 2009 г. През 2013 г. те се натъкват на още 22 кюлчета, с което общата стойност на находката им достига $860 000. Към днешна дата това се равнява на над $1.1 млн. Двойката докладва за това на полицията, кмета на града и Националната банка и твърди, че им е казано, че могат да я запазят. От банката обаче забелязват приток на пари по сметките им и започват да правят проверки.
По-късно става ясно, че те са част от кюлчетата и са депозирали пари в брой. Вдовицата на предишния собственик на имота декларира, че те принадлежат на нея и децата й. През 2015 г. Френският съд присъжда останалите златни кюлчета, заедно с парите от продажбата на 15 от тях, на вдовицата и нейните деца. Върховният съд на страната потвърждава решението през 2017 г.
Когато плащаме с кеш, финансовата ни отговорност е много по-голяма
Това са областите в България с най-висока и най-ниска средна продължителност на живот
Тя е една от десетте „най-търсени“ на ФБР