Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Колекционирането им е известно още от 14-ти век
Колекционирането на монети е едно от най-известните хобита, датиращо още от 14-ти век. То завладява малки и големи, без значение от социалния им статус. Тези лъскави малки неща примамват със своето историческо значение. Ето и кои са най-скъпите монети в света:
Този “крал на американските монети” датира от 1804 г. Всъщност, обаче е изсечен 30 години по-късно (б.а. - през 1834 г.). Създадени са като подаръци за краля на Тайланд, за султана на Оман и за императора на Япония. Понастоящем са известни само 50 екземпляра от тях, поради което това е една от най-редките и скъпи монети в света. Оценява се на 2.7 млн. евро.
Първият никел, който влиза в списъка е най-ценният в сравнение с първоначалната му номинална стойност. Тази конкретна монета участва в телевизионния сериал от 70-те години на миналия век “Хавай 5-0”. Известно е, че съществуват само пет такива - две в частни колекции и три в музеи. Това я прави една от най-известните и най-желани в американската нумизматика. Смята се, че една такава монета струва около 3.2 млн. евро.
Още една перла в короната на американските монети. 1804 Бюст Долар Клас I се отличава с малка буква “Д”, извита в облак на обратната му страна. Това показва, че монетата е принадлежала на богатия колекционер Джеймс Би Декстър. Ако някой иска да я притежава, ще трябва да похарчи поне 3.3 млн. евро.
7. Златният кленов лист от 2007 г.
Първата в света монета от милион долара е произведена от Кралския канадски монетен двор през 2007 г. Първоначално е замислена като централен елемент за популяризиране на новата линия от монетите в кюлчета с чистота 99,999% за една тройунция златни кленови листа. Според експерти, е продадена на търг във Виена срещу 3.4 млн. евро. (б.а. - или за приблизително $4.02 млн).
Тази монета е най-добрият пример за сребърен долар от 1804 г. През 1835 г. се озовава в колекцията на султана на Оман. Тя става най-ценната в света през август 1999 г. През 2016 г. за нея е получена оферта от 9.4 млн. евро. Това е може би най-високото предложение, направено за монета, но офертата не успява да отговори на зададената резервна цена. Към момента срещу нея седи етикет, на който пише 3.5 млн. евро.
Изсечена е в края на 1700 г. Тогава монетният двор на САЩ все още не е функционирал, но колониите са секли свои собствени монети по онова време. Някои от тях са били дело на частни предприемачи. Такъв е и Брейшър, който дава на света този нюйоркски дублон през 1787 г. Спецификациите на монетата са почти идентични с по-ранните им испански събратя. Неслучайно, тя се равнява на 3.8 млн. евро.
Този долар с образ на жена с дълга коса е една от първите монети на Федералния монетен двор на САЩ. През 2014 г. той се сдобива с нов собственик след търг в Ню Йорк. Тези монети имат много ясен произход, който може да бъде проследен до 1794 г. Към момента една такава може да се намери срещу 4.2 млн. евро.
Първата монета в тази класация, която не е от САЩ или Европа, е този динар, който е сечен в Дамаск през 723 г. сл. Хр. Излята е от злато, произхождащо от мина, собственост на самия халиф, и между другото е първата по рода си, която споменава конкретно място в кралство Саудитска Арабия. Специалистите я приемат за специална, заради което си заслужава всяко едно от всичките 5.1 млн. евро.
През 1933 г. са изсечени почти 500 000 златни монети по $20. През същата година президентът Рузвелт издава заповед, с която ги изтегля от употреба и нарежда да бъдат претопени. Някои от тях обаче не са минали по този път, а са били незаконно иззети. След време са конфискувани, с изключение на една. Тази монета първоначално е била собственост на египетския крал Фарук. След съдебна битка монетният двор и частен собственик постигат договорка да я продадат. В сегашно време можете да я притежавате срещу 6.4 млн. евро.
През януари 2013 г. е дадена на своя нов притежател след търг на Stack's Bowers. Любопитен факт е, че това е първата монета, сечена някога от САЩ. Американският монетен двор отваря врати през 1792 г., но започва да прави само медни монети и няколко други видове през първите си две години. Тази конкретна монета е запазена в оригиналното си състояние повече от 200 години, заради което е и най-скъпата - 8.5 млн. евро.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови