1 USD
1.74721 BGN
Петрол
65.39 $/барел
Bitcoin
$103,556.0

Учени създадоха батерия, която работи с ядрени отпадъци

Технологии

Батерията е напълно безопасна за допир

Учени от Държавния университет в Охайо разработиха батерия, която може да преобразува ядрена енергия в електричество чрез излъчване на светлина, съобщава учебното заведение.

Атомните електроцентрали, които произвеждат около 20% от цялото електричество в САЩ, почти не отделят парникови газове. Въпреки това, тези системи генерират радиоактивни отпадъци, които могат да бъдат опасни за човешкото здраве и околната среда. Безопасното им обезвреждане е сериозно предизвикателство.

Екип, който е разработил идеята за батерията, демонстрира, че с помощта на комбинация от сцинтилаторни кристали – високоплътни материали, които излъчват светлина при поглъщане на радиация – и слънчеви клетки, може да се улавя радиация и да се генерира достатъчно електричество за захранване на микроелектроника, като например микрочипове.

За да тестват тази батерия, която е прототип с размери около 4 кубически сантиметра, учените използвали два различни радиоактивни източника – цезий-137 и кобалт-60. Резултатите показали, че когато се използва цезий-137, батерията генерира 288 нановата. При използването на много по-мощния изотоп кобалт-60, тя произвела 1,5 микровата енергия – достатъчно, за да захрани малък сензор.

Въпреки че повечето електроуреди и домакинства изискват електрическа мощност, измервана в киловати, тези резултати показват, че с правилния енергиен източник подобни устройства могат да бъдат мащабирани и да достигнат мощности в порядъка на ватове или повече.

Според изследователите тези батерии ще се използват в близост до места, където се генерират ядрени отпадъци – например в басейни за съхранение на ядрено гориво или в ядрени системи за изследване на Космоса. Те не са предназначени за масова употреба. Въпреки че използваната гама радиация е около сто пъти по-проникваща от стандартно рентгеново или компютърно-томографско сканиране, самата батерия не съдържа радиоактивни материали и е напълно безопасна за допир.

„Ние събираме нещо, което се смята за отпадък и по същество се опитваме да го превърнем в съкровище“, каза Реймънд Цао, който е директор на Ядрената реакторна лаборатория в Охайо.

Въпреки че мащабирането на батерията ще струва скъпо, учените вярват, че в бъдеще такива батерии ще работят икономично и ще имат практически неограничен живот.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук