1 USD
1.72426 BGN
Петрол
61.43 $/барел
Bitcoin
$96,827.7

Прахосмукачката робот вече може да полива растенията ти и да си играе с котката?

Технологии

Учени твърдят, че сега роботите са твърде ''безполезни''

Учени препрограмираха робот прахосмукачка да зарежда телефон и да помага при домашни тренировки, защото смятат, че тези машини в момента са твърде „безполезни“.

Изследователи от Университета в Бат твърдят, че все по-популярните домакински уреди се използват средно по-малко от два часа на ден, но биха могли да работят значително повече — с известни модификации.

За да докажат тезата си, те препрограмирали устройство Roomba, така че да изпълнява и други задачи — като да играе с котка или да полива растенията.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Тези роботи се възприемат като ограничени, еднофункционални устройства, но има основателни аргументи, че са недостатъчно използвани за практични задачи“, казва Йошиаки Шиокава, автор на изследването.

Световният пазар на домакински роботи е оценен на 10,3 милиарда долара през 2023 г. и се очаква да достигне 24,5 милиарда долара до 2028 г., което показва, че тези устройства присъстват все по-често в домовете на хората.

Всеки, който е наблюдавал робот прахосмукачка докато чисти, може да твърди, че идеите на учените звучат малко нереалистично, като се има предвид, че настоящите устройства понякога се затрудняват с килими и връзки за обувки, дори при изпълнение на основната си функция.

Въпреки това, в своето изследване учени от Университета в Бат и Университета на Калгари в Канада идентифицират 100 функции, които домакинските роботи биха могли да изпълняват с минимални модификации.

Като демонстрация на възможностите учените представиха прахосмукачка, която се превръща в зарядно устройство за мобилен телефон и е програмирана да следва потребителя.

Друг пример е робот с монтирана стойка за телефон, който е идеален за гледане на видеа с тренировки или филми.

Разбира се, някои от подобренията изискват допълнителни компоненти, като роботизирана ръка, каска с камера или малка количка. Не всеки потребител разполага с тези устройства, но това не променя основната теза на изследователите — че с минимални усилия една прахосмукачка може да стане не само по-умна, но и значително по-полезна.

Според д-р Адвайт Шарма, съавтор на изследването, тази трансформация не е просто налудничава идея, а част от по-голяма картина – нарастващата нужда от адаптивни и интегрирани системи за дома, които безпроблемно се вписват в динамиката на ежедневието.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук