
Приложението Spotify се срина: От компанията потвърждават за проблем
Наша проверка показва, че има прекъсвания и в България
Спадът в акциите на компанията достигна 19 процента
Apple прехвърля по-голямата част от производството на своите телефони от Китай в Индия, предаде The Wall Street Journal.
Компанията е взела това решение с цел да се опита намали въздействието на високите разходи от митата, въведени от Доналд Тръмп. Технологичният гигант се надява мерките да са краткосрочен временен вариант, докато се опитва да получи изключение от Тръмп — нещо, което главният изпълнителен директор Тим Кук постигна по време на първото президентство на Тръмп.
Новият пакет мита на Тръмп увеличава налозите върху китайски стоки до поне 54%, докато налага ставка от 26% върху стоките от Индия. В понеделник Тръмп заплаши да увеличи още митата върху китайски стоки, ако страната не премахне реципрочните мита.
iPhone е основният продукт на Apple и съставлява около 50% от приходите й. Тежката зависимост на компанията от Китай доведе до спад от 19% в акциите на компанията, което е най-лошото й тридневно представяне за почти 25 години.
Митото върху китайските стоки може да добави около 300 долара към текущата стойност на iPhone 16 Pro, който в момента струва 1,100 долара, според TechInsights. Apple може да ограничи щетите, като внася телефони от Индия, където митото е около наполовина по-ниско.
Докато Тръмп призовава за възраждане на производството в САЩ, анализатори и доставчици заявиха, че преместването на производството на iPhone в родината на Apple е неприемливо, защото разходите биха били много по-високи от тези за плащане на митото.
„Ако потребителите искат iPhone за 3 500 долара, трябва да ги произвеждаме в Ню Джърси, Тексас или друг щат“, се казва в последното съобщение на изследователската фирма Wedbush.
Apple произвежда много от компонентите на iPhone в Китай, но през последните години сглобява повече устройства в Индия. Това позволява на компанията да отбележи Индия като страна на произход за тези устройства, тъй като там те преминават през „значителна трансформация“ – от купчина части до функциониращ смартфон.
От 2017 г. насам Apple работи с партньори за сглобяване на iPhone в Индия, започвайки със стари модели и постепенно разширявайки производството до най-новите модели. Политиката цели както да намали риска от зависимост от Китай, така и да избегне вносните мита при продажби в Индия, един от най-бързо развиващите се пазари за смартфони в света.
Все пак производството на компанията остава основно в Китай. Нейните производствени партньори, като Foxconn, оперират с огромни съоръжения там, използвайки дълбоката мрежа от доставчици, квалифицираната работна ръка и правителствена подкрепа.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Наша проверка показва, че има прекъсвания и в България
Международните пътувания на българи бележат ръст от 3,7% през 2024 г.
Класация поставя нашата столица на първо място