САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Кое е то и какво ще лекува?
Първото лекарство, изцяло генерирано от изкуствен интелект, влезе в клинични изпитания с хора тази седмица.
Insilico Medicine, базиран в Хонконг биотехнологичен стартъп с над 400 милиона долара финансиране, създаде лекарството INS018_055 като лечение на идиопатична белодробна фиброза, хронично заболяване, което причинява белези в белите дробове. Състоянието, което се разпространи през последните десетилетия, в момента засяга около 100 000 души в САЩ и може да доведе до смърт в рамките на две до пет години, ако не се лекува, според Националните здравни институти.
„Това е първото напълно генерирано от изкуствен интелект лекарство, което достига до клинични изпитания при хора и по-специално до Фаза II изпитания с пациенти“, каза Алекс Жаворонков, основател и главен изпълнителен директор на Insilico Medicine, пред CNBC. „Въпреки че има други лекарства, създадени от изкуствен интелект, които се изпитват, нашето е първото лекарство както с нова цел, открита от изкуствен интелект, така и с нов дизайн, генериран от изкуствен интелект.“
Процесът на откриване на новото лекарство започна през 2020 г. с надеждата да се създаде лекарство, което да преодолее предизвикателствата при настоящите лечения за заболяването, които се фокусират най-вече върху забавяне на прогресията и могат да причинят неудобни странични ефекти, каза Жаворонков.
Той добави, че Insilico е избрал да се съсредоточи върху това заболяване, но компанията има две други лекарства, частично генерирани от AI в клиничния стадий. Едното е лекарство срещу Covid-19 във фаза едно клинични изпитвания, а другото е лекарство срещу рак, по-специално „инхибитор на USP1 за лечение на солидни тумори“, което наскоро получи одобрение от FDA за започване на клинични изпитвания.
„Когато стартирахме тази компания, ние се фокусирахме върху алгоритми – разработване на технология, която може да открива и проектира нови молекули“, каза Жаворонков. „Никога не съм си представял в онези ранни дни, че ще има AI лекарства в клинични изпитвания с пациенти. Но осъзнахме, че за да валидираме нашата AI платформа, трябваше не само да проектираме ново лекарство за нова цел, но и да го включим в клинични изпитвания, за да докажем, че нашата технология работи".
„Очакваме да имаме резултати от текущото изпитване Фаза II през следващата година“, каза Жаворонков, добавяйки, че е трудно да се предвиди точното време за бъдещите фази, особено след като заболяването е сравнително рядко и пациентите трябва да отговарят на специфични критерии.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците