1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,952.7

Отпечатаха първото 3D рибно филе в историята, готово за готвене (ВИДЕО)

Отпечатаха първото 3D рибно филе в историята, готово за готвене (ВИДЕО)

Резултатът: филе, което имитира качествата на уловената в морето риба

Забравете своята кука, въдицата или мрежа. Израелска компания за хранителни технологии съобщи, че е отпечатала първото в историята готово за готвене 3D принтирано рибно филе, използвайки животински клетки, култивирани и отгледани в лаборатория, казва Ройтерс.

Снимка: steakholderfoods/ Instagram

Отгледаното в лаборатория говеждо и пилешко месо привлякоха вниманието като начин за избягване на екологичните щети от земеделието и за справяне с опасенията относно хуманното отношение към животните, но малко компании разработват морска храна.

Израелската Steakholder Foods вече си партнира с базираната в Сингапур Umami Meats за производство на рибни филета, без да е необходимо да дебнат намаляващите рибни популации.

Umami Meats извлича клетки от групер и ги развива в мускули и мазнини. След това Steakholder Foods ги добавя към „биомастило“, подходящо за специални 3D принтери.

Резултатът: филе, което имитира качествата на уловената в морето риба.

Umami се надява да пусне първите си продукти на пазара следващата година, започвайки от Сингапур и след това, в очакване за приемането на регулация, в страни като САЩ и Япония.

Самото култивиране на клетки все още е твърде скъпо, за да съответства на цената на традиционните морски дарове, така че засега рибните клетки се разреждат с растителни съставки в биомастилото.

Според Кауфман с течение на времето сложността и нивото на продуктите ще бъдат по-високи, а производствените цени ще намаляват.

Има консистенцията на традиционната риба и когато е пържена и подправена, е трудно да се направи разлика.

„Мога да почувствам същото, почти същото... усещане за структурата на рибата в устата си. И също така съм наистина изумена от сочността и от усещането в устата“, каза Мегуми Авигейл Йошитоми, представителен директор на Японската асоциация за клетъчно земеделие.

Процесът е по-прост, отколкото с говеждо месо, но има някои недостатъци.

Кравешките стволови клетки са изследвани обстойно, но се знае много по-малко за рибите. Те са измислили процес за групата и змиорката и се надяват да добавят три други застрашени вида през следващите месеци, каза той.

Постигането на цената на рибата от морето е ключово предизвикателство.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии