1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

„Оскар“, съвършеният отпечатан череп

Технологии

Д-р Ваньо Везиров е лекар по професия и образование, но предприемач и иноватор по душа

Тази история има двама герои. Д-р Ваньо Везиров е лекар по професия и образование, но предприемач и иноватор по душа. И именно това го отвежда до създаването на другия герой, който носи популярното име „Оскар“. Той е… най-успешният до момента модел на човешки череп, отпечатан с помощта на триизмерно принтиране. Вече се използва в обучението на бъдещите медици от 5 университета и има амбицията скоро да постигне много сериозни успехи.

Аз го познавах, Хорацио

Историята на д-р Ваньо Везиров е пъстра като самия него. От малък движен от любопитството, той завършва математическа гимназия, а после се насочва към медицината. Още незавършил втори курс, с негов приятел създават стартъп, насочен към биопринтиране – триизмерно отпечатване на живи структури. По-късно той се оттегля от начинанието, за да продължи със свое.

„В процеса на 3D принтиране ме впечатляват невероятните възможности за гъвкавост. Това изключително много ме вдъхновява, може да се създава всичко – от части за кола до всякакви ежедневни дреболии“, казва д-р Везиров. „Впечатляват ме неограничените възможности и повторяемостта на действията – с такъв принтер можеш да правиш 10 еднакви неща едновременно, което увеличава потенциала на действие. За една нощ може да смениш бизнеса си. Нямаш фабрика, която да произвежда едно конкретно нещо, имаш възможност да променяш“.

Но как се стига конкретно до изработването на „Оскар“? 

Идеята се ражда, когато той още е студент по медицина. „Не обичам да ставам рано и докато стигнех до университета, нямах шанс да получа достъп до препаратите, както им казваме. До костите, по които се учи анатомия“, спомня си лекарят. „Освен това се ползват кости от десетилетия. Взимаш един череп и той е изпочупен, тъй като е бил употребяван доста дълго време. Всичките му структури не съществуват. Един студент го взема, идва асистентът и му казва: „Представете си тази структура тук, другата…“. Аз медицина ли уча, или съм в училище по изкуства, че да си представям?

Умни глави

Препаратите в университета са все по-неизползваеми, което създава големи проблеми в обучението. Ето защо му хрумва, че чрез триизмерно принтиране може да се създават модели, които са изключително точни и по тях студентите ще могат да се подготвят. Лекарят започва да проучва темата и бързо му става ясно, че проблемът далеч не е само български и всъщност дава доста добри възможности.

„Искам „Оскар“ да стане най-популярният модел на човешки череп в целия свят“, убедено заявява д-р Везиров. „Той е по-добър от всички останали прототипи с това, че е 100% анатомично точно копие, по него могат да се наблюдават повече от 400 структури. Прецизността му е под 1 мм, аз съм първият, който го е направил толкова точен. Повечето хора са го подценявали като бизнес, а според мен е невероятна възможност“.

Любопитно е, че към проекта вече има и приложение за добавена реалност. Така върху самия череп могат да се показват неговите структури, така че студентът да ги разгледа. Ученето става интерактивно, практично, а и доста прецизно.

И все пак, кое отличава именно прототипа на д-р Везиров от всички останали подобни начинания? „Подходът със самото сканиране, а после и принтиране с много ниска резолюция – 0,2 милиметра. И, разбира се, с маркетинга. Защото, когато създадеш достатъчно добър продукт, той може да бъде копиран. Следващата стъпка е кой ще го продава по-добре. Когато тези неща се съберат, създават цялостен иновативен подход към създаването на такъв тип биотехнологичен продукт“.

Череп и кости

Изработен е от полимлечна киселина, полимерно нишесте, най-стандартния материал в 3D принтирането. Иновацията не е в самата технология, а в модела, който се използва. „Всеки може да принтира череп, но не всеки може да принтира такъв като „Оскар“, защото няма толкова прецизен модел“, обяснява предприемачът.

Решава да го кръсти така заради играта на думи – “os” на латински означава „кост“, а името е световно популярно и лесно се помни. А ако е в златна окраска, става „Златен Оскар“...

В Европа има 520 университета с над 700 000 студенти, които всяка година влизат да учат медицина. Оскар вече се използва в 5 висши училища – 3 в България и 2 в Румъния, като още това лято се очаква да станат 10 пъти повече.

Колко далеч изглежда триизмерното принтиране на по-сложни човешки органи? Ще успеем ли един ден да уподобим структурата и функциите на мозъка? Какво ще последва? Променят ли ни технологиите като вид и как изглеждат следващите стъпки в еволюцията?

Какво мисли по всички тези теми д-р Ваньо Везиров четете в интервюто му за сайта Дигитални истории.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии