1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Изобретяват в България алтернатива на кардиологичното изследване "Холтер"

Технологии
 

Kardi AI предлага удобна алтернатива на изследването за сърдечен ритъм и артериално налягане "Холтер"

През една топла вечер миналия август, предприемач и пациент на Скала, седят по съседски и си говорят за това колко е неудобно задължителното годишно ЕКГ изследване с Холтер (устройство, което се поставя от лекар за следене на кръвното налягане и/или сърдечния ритъм на пациента).

„На първо място трябва да насрочите среща за поставянето на устройството, след което трябва да се върнете в кабинета, за да върнете устройството Холтер, и накрая да изчакате трета консултация с лекуващия лекар, който да разчете данните. Защо не можем да направим всичко това с преносимо устройство и да спестим главоболието на всички“, се запитва Бърк, пише The Recursive.

И ето така се ражда първоначалната концепция на Kardi AI - преносимо устройство за мониторинг на сърдечната дейност и едновременно с това приложение за здравни грижи у дома.

Тази седмица Kardi AI обяви приключването на първи кръг за предварително финансиране(pre-seed) на стойност 350 хил. евро, воден от BrightCap Ventures, в което участие взе и на чешкия синдикат DEPO Ventures. Стартъпът ще създаде своя екип за разработка на машинно обучение и изкуствен интелект в София, България.

Предварителното финансиране е най-ранният етап от набиране на средства, при който стартираща компания набира ресурс, за да тества своите хипотези(бизнес логика), предложения и търсене за решение на проблеми.

„Нашият дългосрочен план ще генерира няколко милиона евро инвестиции в научноизследователска и развойна дейност на софийския пазар. Това е напълно съобразено с мисията на BrightCap Ventures да улесни развитието на такъв тип технологии в България. Сега се стремим да доставим нашия продукт на пазара, започвайки с Чешката република, и последващо разширяване на други пазари. Здравеопазването се доказа отново и отново като устойчива на рецесии индустрия, така че това е страхотно време и страхотно място да бъдете в MedTech“, споделя за The Recursive Стивън Бърк, съосновател и главен изпълнителен директор на Kardi AI.

Връзката между Kardi AI и България

Бърк работи в областта на технологиите от 1996 г. През това време живее в САЩ, Индия, Париж и Чехия, като част от различни стартиращи екипи. От друга страна, Скала работи като аритмолог в университетска болница от 18 години.

Преди да основе IT компанията Sciant (придобита от Sirma Group Holdings през 2021 г.) в София, България през 2016 г., Бърк работи основно със стартъпи.

„Първият софтуерен инженер, с когото работех, докато все още живеех в САЩ, беше българин. През годините той ме запозна с други хора в София. И така, по-късно около 2010 г., когато работех като технически директор в туристическа финтех компания в Париж, ние се опитахме да разраснем нашия технологичен екип и естествено това ни доведе до България“, казва Той.

Качеството и иновативното мислене на местните таланти правят дълготрайно впечатление на Бърк. Той продължава да търси таланти за развитие в България чрез последващи технологични начинания – едното базирано в Лондон, а другото в Берлин.

„След придобиването на Sciant бях малко тъжен, когато си тръгвах, защото мислех, че това може да е последният път, когато съм в България. Тъй като вече участвах активно с Kardi AI, се свързах с Митов, с когото сме работили и преди, за да му разкажа повече за проекта. Той прояви интерес да ни подкрепи. Накратко, сега машинното обучение и изкуствения интелект се разработват в София, а останалата част от разработката се случва в Прага“, казва Бърк.

Как работи Kardi AI?

„Представете си, че имате някакъв проблем, да кажем че това е аритмия(загуба на равномерност на сърдечния ритъм). Отивате при вашия личен лекар, който ви насочва към кардиолог. Той назначава излседването "Холтер". Този процес до реалното поставяне на устройството може да отнеме повече от два месеца. А в момента на поставяне на устройството вие може да нямате изявен проблем и така да не се отчете от устройството.  

Всичко това може да бъде спестено с новото устройство на Kardi AI, върху, която концепция  Бърк работи от 1996 г. То може да е на разположение на пациента във всеки един момент и така да се обработят данните в момента и да се поли едно по-правилно наблюдение върху състоянието на човека, обяси Скала

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии