1 USD
1.86429 BGN
Петрол
73.42 $/барел
Bitcoin
$99,968.0

Какво е фъбинг и защо да го избягваме?

3 неща, които емоционално интелигентните хора правят със смартфоните си

 

Представете си този общ сценарий: Човек №1 е по средата на споделянето на нещо значимо с Лице №2. Изведнъж той забелязва, че Лице №2 превърта през телефона им, вместо да го слуша. Вероятно сте били и в двете ситуации на phubbing или „телефонното отхвърляне“.

"В моето изследване върху емоционално интелигентния дигитален етикет открих, че фъбингът подкопава доверието и отслабва връзките, оставяйки другите да се чувстват самотни, несигурни, негодуващи и неудовлетворени от връзката си с вас, казва Д-р Джени Ву е преподавател в Харвард и главен изпълнителен директор на Mind Brain Emotion.

Фъбинг се свързва с по-ниско чувство за социално съзнание. В обществени среди хората често прибягват до фъбинг, за да избегнат разговорите лице в лице.

В същото време това поведение е станало толкова автоматично и натрапчиво, че много от нас не осъзнават, че го правят.

Емоционално интелигентните хора разпознават това сляпо петно. Вместо да оставят телефона си да контролира вниманието им, те предприемат следните три стъпки, за да останат присъстващи.

Снимка: iStock
Планирайте: Поставете намеренията преди социалните взаимодействия

Емоционално интелигентните хора имат ясни намерения кога и как ще използват телефоните си, особено в социалните среди. За да намалят изкушението да проверяват своите имейли или емисии, те планират предварително изявления „ако-тогава“, за да намалят умората от вземане на решения.

Например:

„Ако вечерям с някого, ще заглуша телефона си и ще изчакам, докато яденето свърши, за да го проверя.“

„Ако си спомня нещо, което трябва да направя на телефона си по време на работна среща, тогава ще го запиша на лепкава бележка и ще се справя с него след срещата.“

„Ако абсолютно трябва да проверя телефона си по време на разговор, тогава първо ще информирам другия човек и ще обясня какво правя.“

Вместо да станат прекалено критични към себе си, когато се подхлъзнат, те използват същия подход за възстановяване на взаимоотношенията: „Ако осъзная, че очите ми са насочени към телефона ми, а не към човека, с когото говоря, тогава ще оставя телефона си и ще кажа , „Много съжалявам за това, имаш цялото ми внимание.“

Джоб: Дръжте телефона по-далеч

Проучванията показват, че дори телефонът ви да е под ръка, дори когато е изключен – намалява когнитивния капацитет.

Емоционално интелигентните хора имат повишено съзнание за човешките склонности и използват всички инструменти, с които разполагат, за да се уверят, че поведението им е в съответствие с техните междуличностни цели.

За да постигнат по-голяма умствена свобода и продуктивност, емоционално интелигентните хора създават физически бариери между себе си и своите устройства, като оставят телефоните си в джобовете си или в друга стая.

Когато самодисциплината се разклати - както неизбежно се случва от време на време - няма да е толкова лесно да вземете телефона си.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст