
Три за щастие: Мъск обеща да създаде нова партия в САЩ
Ще разбие ли милиардерът двупартийната система на Америка?
Количеството е достатъчно да захрани приблизително 200 000 средностатистически домакинства
Технологичният гигант Google инвестира средства във футуристичен ядрен реактор за ядрен синтез, който все още не е построен, но един ден ще може да възпроизвежда енергията на звездите. CNN посочва, че това е ясен знак колко силно големите технологични компании се стремят към почти неограничен източник на чиста енергия, въпреки че реализацията й е на години разстояние.
Google и базираната в Масачузетс компания Commonwealth Fusion Systems обявиха в понеделник споразумение, в което се споменава, че Google ще закупи 200 мегавата енергия от първата търговска централа за ядрен синтез на Commonwealth — количество, достатъчно да захрани приблизително 200 000 средностатистически американски домакинства.
Commonwealth планира да изгради централата във Вирджиния до началото на 2030 година. Кога точно ще започне да произвежда използваема енергия все още не е ясно, но компанията вярва, че ще успее в заявения срок.
Google прави втора инвестиция в Commonwealth, за да ускори разработката на нейната демонстрационна установка тип токамак – машина с форма на поничка, която използва мощни магнити и гореща плазма, за да принуди два атома да се слеят, произвеждайки по този начин енергия като тази в сърцето на Слънцето.
Google и Commonwealth не разкриват точната сума на инвестицията, но и двете страни представят споразумението като значителна крачка към комерсиализацията на ядрения синтез.
„Използваме покупателната си сила, за да изпратим сигнал към пазара за търсене на енергия от ядрен синтез и се надяваме да ускорим развитието на технологията“, казва Майкъл Терел, старши директор по енергетиката и климата в Google.
В момента Commonwealth изгражда своя демонстрационен реактор в Масачузетс, известен като SPARC. Това е токамакът, който компанията твърди, че може завинаги да промени източниците на световната енергия, произвеждайки 10 милиона пъти повече енергия от въглища или природен газ, без да отделя замърсяващи емисии.
Горивото за синтеза е изобилно – добива се от форма на водород, съдържаща се в морската вода, и тритий, извличан от литий. За разлика от ядреното делене, при синтеза не се произвеждат радиоактивни отпадъци.
Голямото предизвикателство обаче остава, че все още никой не е създал машина, която да извлича повече енергия от реакцията, отколкото е нужно за нейното поддържане.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ще разбие ли милиардерът двупартийната система на Америка?
От януари 2026 г. около 6 милиона работници ще получават около 190 евро бруто повече на месец
Глобалната икономика навлиза в етап на дълбока трансформация, казва управителят на БНБ Димитър Радев