1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$60,080.8

36,5 дни в годината: Това е времето, което прекарваме в социалните мрежи (ВИДЕО)

36,5 дни в годината: Това е времето, което прекарваме в социалните мрежи (ВИДЕО)

Учени дават отговор на въпроса води ли прекалената употреба на онлайн платформите до пристрастяване

144 минути или 2 часа и 24 минути – толкова време прекарва средностатистическият потребител всеки ден в социалните мрежи, показват данни Atlas VPN. Това се равнява на 36,5 дни годишно, като стойностите са отчетени за потребителите на възраст между 16 и 64 години.

Снимка: iStock

Може ли ограничаването на контактите ни в онлайн платформите за една седмица да намали и желанието ни да бъдем там?

Използването на социални мрежи се разраства през последното десетилетие и фокусът често пада върху това, че емоционалното ни състояние е застрашено и дори можем да се пристрастим.

Някои изследвания показват, че прекомерната употреба на социалните платформи има пряка корелация с повишената депресия и тревожност. Учените обаче отбелязват и че трябва да правим разграничение между зависимост и ангажираност в платформите.

Пристрастяваме ли се наистина към социалните мрежи? 

Научните доказателства в тази посока не са убедителни, посочва изданието Science. Днес сме изключително свързани със електронните устройства, но това не ни прави патологично пристрастени, казват експерти.

За да изследват поведението ни, психолози от университета Дърам, са провели експеримент сред 51 студенти, които доброволно се отказват от социалните мрежи за 7 дни, без да се ограничават физически от техния достъп. Изследването на т.нар. дигитален детокс е с цел влиянието върху емоционалното ни здраве от ограничаването на достъпа до мрежите.

„Това, което виждаме при социалните мрежи, е качествено различно, в сравнение с наркотиците, където може да се очаква жажда или натрапчива употреба. Не трябва да бъркаме патологията с нормалното поведение", казва Никлас Ихсен. 

Това не значи, че прекъсването на социалните онлайн контакти не се е отразило на субектите.

„Вие премахвате онова хубаво усещане да видите колко хора са харесали вашите снимки“, казва ученият.

Снимка: iStock

Оказва се, че само няколко дни са били достатъчни на повечето студенти, да се върнат към старите си навици. Седем от тях обаче са решили да напуснат мрежите, а по-голямата част са ограничили времето, което прекарват онлайн – от приблизително 3.5 часа до 35 минути дневно.

Това може да е индикация, че дори кратка „почивка“ от мрежата може да е обнадеждаващо начало за хората, които искат да намалят своята онлайн активност.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии