Ето какви са ритуалите, които се спазват по време на празника
Китайската Нова година, известна още като Лунна Нова година или Пролетен фестивал, е най-важният празник в Китай и голямо събитие в някои други страни от Източна Азия. В последните години този празник се чества и в други краища на света.
Китайската нова година е празникът, който празнува началото на новата година по традиционния китайски лунно-слънчев календар. Китайската нова година 2024 се пада в събота, 10 февруари. Датата се променя всяка година, но винаги е някъде в периода от 21 януари до 20 февруари.
Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Регионалните обичаи и традиции се различават значително, но споделят една и съща тема: изпращане на старата година и посрещане на късмета и просперитета на новата година. Основните дейности за китайската Нова година включват:
поставяне на декорации
принасяне на жертви на предците
семейна вечеря със семейството в навечерието на Нова година
Хората украсяват къщите с червени фенери и куплети върху червена хартия.Хората почистват домовете си основно преди Пролетния празник, който символизира измитането на лошия късмет от предходната година и подготовката на домовете им за късмет.
Червеното е основният цвят за фестивала, тъй като се смята, че червеното е благоприятен цвят за лунната Нова година, обозначаващ просперитет и енергия, които отблъскват злите духове и негативността. Червени фенери висят по улиците; червени куплети и новогодишни снимки са залепени на вратите. Форма на китайската литература, куплетът варира по съдържание и стил и може да бъде поетично и калиграфско изкуство. Някои куплети изразяват искрената любов на хората към родината, други описват красотата на природата, а трети предават максима или най-добри пожелания за следващата година.
Червеното е традиционният цвят на Хан - доминиращата етническа група в Китай - който означава добро състояние, късмет, жизненост, празнуване и просперитет. Особено по време на китайската Нова година хората в страната се украсяват в червени дрехи, за да стимулират късмета и да прогонят злите духове.
Китайските куплети произхождат от Петте династии (907–960) и стават повсеместни при династиите Мин (1368–1644) и Цин (1636–1912), в Китай и Виетнам, Северна Корея, Япония и Сингапур. Било е обичай да се окачват талисмани от прасковено дърво на вратите на домовете, за да се прогонят злите духове по време на Пролетния фестивал още отпреди династията Цин (221–207 г. пр.н.е.). Сега куплетите се използват по подобен начин.
Говори се, че най-ранният куплет е написан от Мън Сю (919–965), крал на държавата Хоушу (934–965) по време на Петте династии (907–960), и гласи: „Новата година се радва на големи празненства; щастлив празничните звуци призовават трайни пролетни благословии."